Udostępnij

Wspólny Las po raz kolejny zaprasza miłośników przyrody. W programie liczne atrakcje

20.03.2024

Rusza czwarta edycja obywatelskiej akcji Wspólny Las. Na najbliższy weekend 23-24 marca zaplanowano szereg wydarzeń. Tegoroczny motyw przewodni inicjatywy to Lasy i Klimat. W programie są spacery z przyrodnikami, wycieczki rowerowe, leśne kąpiele, plenery fotograficzne, dyskusja z udziałem ekologów oraz naukowców.

Akcji towarzyszy zbiórka podpisów pod petycją o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Bez lasów nie będzie nas

Czwarta edycja projektu Wspólny Las rozpoczyna się już 23 i 24 marca. Ma budować świadomości roli lasów w ochronie klimatu i bioróżnorodności. W ramach tej oddolnej, społecznej inicjatywy, w całej Polsce odbędzie się ponad 50 wydarzeń społeczno-edukacyjnych.

Wspólny Las to kolektywna, wolontariacka inicjatywa osób z całej Polski. Osób, które łączy miłość do lasów oraz zrozumienie potrzeby ich ochrony i zachowania.

– Chcemy, poprzez udział w organizowanych wydarzeniach, budować świadomość tego, że nie ma dobrego, bezpiecznego, stabilnego klimatu bez lasów. Szczególnie tych starych lasów – mówi Monika Stasiak, jedna z organizatorek akcji.

W tym roku można będzie zatem bezpłatnie wziąć udział w kilkudziesięciu przewidzianych aktywnościach. Ich przebieg urozmaicą opowieści lokalnych przewodników i przyrodniczek o leśnym życiu. Powiedzą też o roli najstarszych drzew w utrzymywaniu równowagi klimatycznej i ekologicznej.

– Stare drzewa są nie tylko świadkami historii, ale także nieocenionymi strażnikami bioróżnorodności i naszym naturalnym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu. Ich ochrona to krok w stronę zachowania zdrowego, zrównoważonego ekosystemu dla przyszłych pokoleń – dodaje organizator akcji, Marcin Mystkowski.

Wspólny Las zachęca do komitywy na łonie natury

Anna Treit, Monika Stasiak i Marcin Mystkowski mówią jednogłośnie: – Aby skutecznie działać na rzecz ochrony lasów, potrzebujemy połączenia – z przyrodą, swoimi emocjami, z ludźmi, którzy mogą nas w tym wspierać. Czasem, gdy wyzwań jest wiele a mocy przerobowych mało, zapominamy o tych połączeniach, czujemy się osamotnieni – dodają zapytani przez SmogLab.

Oddolna inicjatywa ma przerwać to poczucie, sprawiając, że miłośnicy lasów poczują się częścią czegoś większego.

Do akcji można dołączać, zgłaszając swoje wydarzenie do piątku 22 marca przez stronę wspolnylas.pl. Tak jak przy pozostałych edycjach, w warszawskim Centrum Aktywizmu Klimatycznego Gniazdo odbędzie się dyskusja ekspercka związana z hasłem przewodnim. Tym razem wezmą w niej udział: prof. Szymon Malinowski, Anna Sierpińska, Daniel Petryczkiewicz i Patryk Strzałkowski (moderator). Wydarzenie będzie transmitowane online.

– Takie akcje jak Wspólny Las mają dawać ludziom poczucie, że nie są samotnymi wyspami, że za ich miłością do ekosystemów leśnych stoją osoby i istoty, które także są częścią tej sieci. To może być nasz sąsiad z bloku, lokalna pani pisarka czy chłopak, który odkrył las, bo zaczął chodzić tam z psem na spacer. To także ulubione drzewo, bagno, chrząszcz. Wspólny Las daje poczucie łączności i płynącej z niej mocy – przekonują zapytani przez SmogLab przedstawiciele Pracowni.

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock/Dmitri T

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.