Udostępnij

„Wybory dla zwierząt”. Kandydatów zapytali o cztery kwestie

04.05.2025

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Już 18 maja wybierzemy się do urn, żeby oddać głos na kandydata, które poglądy są najbardziej spójne z naszymi. Organizacje walczące m.in. o prawa zwierząt zadały kandydatom kilka pytań. Odpowiedzi (lub ich brak) są ważną wskazówką dla wyborców opowiadających się za dobrym traktowaniem zwierząt. Co wynika z ankiet?

Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Compassion in World Farming Polska, Green REV Institute oraz Eurogroup for Animals wystartowały z kolejną edycją inicjatywy Wybory dla zwierząt. Organizacje zapytają osoby ubiegające się o fotel prezydenta o ich poglądy na temat ochrony zwierząt. Podobne akcje odbyły się przed wyborami do Sejmu w 2023 roku oraz przed zeszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Cieszyły się wtedy dużym zainteresowaniem.

Prezydent, który ma serce dla zwierząt. Jak wybory wpłyną na ich los?

Wybory polityczne bezpośrednio wpływają nie tylko na życie ludzi, ale także miliardów zwierząt w Polsce i Europie – w tym również zwierząt gospodarskich, tak często pomijanych w debacie publicznej.

Według ostatnich badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez Eurobarometr, aż 88 proc. Polaków twierdzi, że ochrona zwierząt gospodarskich jest dla nich ważna.

Organizatorzy akcji przygotowali dla kandydatów i kandydatek na fotel prezydenta pytania dotyczące czterech kluczowych dla Polski i UE obszarów:

  • Czy popiera Pan/Pani sprzeciw wobec zawarcia umowy UE-Mercosur w obecnej formie, która nie wymaga, by produkty importowane do UE spełniały takie same normy produkcji (w tym dobrostanu zwierząt) co produkty wytwarzane w UE?
  • Czy popiera Pan/Pani dostosowanie standardów dobrostanu zwierząt w UE do aktualnej wiedzy naukowej i oczekiwań obywateli, w tym stopniowe wycofanie systemów hodowli klatkowej, zgodnie z zapowiedzianymi przez Komisję Europejską szerszymi zmianami prawodawstwa dotyczącego zwierząt hodowlanych?
  • Czy wystąpi Pan/Pani z inicjatywą ustawodawczą gwarantującą w Polsce prawo do roślinnych posiłków w każdej szkole i każdej uczelni?
  • Czy popiera Pan/Pani odejście od hodowli zwierząt na futro w naszym kraju?

Każdy z kandydatów, który udzielił odpowiedzi na pytania, odpowiedział twierdząco we wszystkich czterech przypadkach.

Ilona Rabizo, wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki, koordynatorka akcji z jego ramienia, mówi: – Postulaty dla zwierząt na ten moment poparło już 4 kandydatów: Szymon Hołownia [Polska 2050 – red.], Magdalena Biejat [Lewica], Adrian Zandberg [Razem] i Joanna Senyszyn [bezpartyjna]. Liczymy, że odpowiedzi spłyną jeszcze z pozostałych komitetów – tłumaczy w rozmowie ze SmogLabem.

Pozostali politycy starający się o najwyższy urząd w państwie, nie odpowiedzieli na żadne z pytań.

– Dla Polek i Polaków ten temat jest ważny i to bez względu na przekonania polityczne. Bardzo dobrze widać to w temacie odejścia od hodowli zwierząt na futro. Zdecydowana większość społeczeństwa od lat popiera zakończenie tego typu hodowli.

Co dokładnie kryje się pod czterema pytaniami?

Umowa UE-Mercosur: W grudniu 2024 roku Unia Europejska i Mercosur po 20 latach negocjacji zawarły umowę liberalizującą handel pomiędzy państwami należącymi do tych organizacji. Umowa w obecnym kształcie ułatwia dostęp do unijnego rynku towarom, które nie spełniają norm dobrostanu zwierząt obowiązujących w Unii. To powoduje niesprawiedliwą konkurencję dla producentów unijnych i spadek opłacalności produkcji według norm unijnych. Co za tym idzie, stanowi zagrożenie dla wymogów dobrostanowych, ale również lokalnemu rolnictwu. 

Dobrostan zwierząt: KE nie dotrzymała obietnicy złożonej w 2020 roku. Wtedy to zapowiedziała zaproponowanie rozwiązań w celu stopniowego wycofywania klatek w hodowli zwierząt. Inicjatywa obywateli Unii w tym temacie zebrała 1,4 mln podpisów, co wyraźnie pokazuje opinię społeczeństwa dotyczącą trzymania zwierząt w klatkach. 

Dostęp do roślinnych posiłków w placówkach edukacyjnych: Uczniowie oraz studenci potrzebują łatwego i taniego dostępu do zdrowej żywności roślinnej. Naukowcy są zgodni, że dieta roślinna zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie. Wzrost popularności diety opartej na roślinach przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego i ograniczenia pogłębiania zmian klimatycznych.

Zakaz hodowli zwierząt na futra: Fermy futrzarskie to źródło ogromu cierpienia lisów, norek, szynszyli czy jenotów. Te spędzają całe życie w drucianej klatce, a następnie są zabijane przez porażenie prądem lub gazowanie. Hodowle futrzarskie to także szereg problemów społecznych, epidemiologicznych i środowiskowych. To m.in. odór, zanieczyszczenie azotem, utrata bioróżnorodności czy przenoszenie chorób i wirusów. Badania opinii publicznej pokazują, że ponad 70 proc. polskiego społeczeństwa popiera zakaz hodowli zwierząt na futra. Ponad 20 państw Europy już taki zakaz wprowadziło. W Sejmie trwają prace nad ustawą wycofującą z Polski ten przemysł. Prezydent ma w tej kwestii ostatnie, decydujące słowo.

Jak mówią Otwarte Klatki, potrzeba ochrony zwierząt jest ponadpartyjna i wynika z ich wrażliwości oraz chęci pomocy bezbronnym. – Istotom, które potrzebują naszej pomocy i konkretnych zmian prawnych.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Real_life_photo

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.