Udostępnij

Miliard dolarów rocznie za uratowanie Amazonii? Brazylia stawia warunki

13.04.2021

Waszyngton negocjuje z administracją Jaira Bolsonaro w sprawie ograniczenia karczowania lasów deszczowych. Wycinka w Amazonii może zostać ograniczona, jeśli władze Brazylii dostaną miliard dolarów pomocy rocznie – wynika z deklaracji lokalnych władz. Możliwe, że na pokrycie tego kosztu USA złożą się z Unią Europejską i Wielką Brytanią. Rząd Brazylii na ratowanie pierwotnych lasów planuje wydać jedynie część tej kwoty. W większości środki mają zasilić fundusze wspierające rozwój gospodarczy kraju.

Do tej pory wycinka Amazonii przynosi Brazylii zyski. Na wykarczowanych terenach powstają między innymi dochodowe farmy. Na miejscu lasów wyrasta na przykład przerabiana na paszę soja, z której chętnie korzystają przemysłowe hodowle zwierząt.

Zagraniczne środki mają pomóc w zrekompensowaniu strat wynikających z rezygnacji z karczowania lasu. Nie oznacza to jednak końca wycinki w Amazonii. Brazylijski minister środowiska Ricardo Salles stwierdził, że po otrzymaniu miliarda dolarów w ciągu roku jego kraj jest w stanie ją ograniczyć o 30-40 proc. Salles, wcześniej ułatwiający wycinkę i wypalanie pierwotnego lasu, jednocześnie stwierdził, że Brazylia świetnie radzi sobie z ochroną zielonych płuc świata. „Krytykują nas kraje, które nie mają już żadnych własnych lasów” – mówił polityk w BBC.

Brazylijski rząd na ochronę środowiska chce wydać jedynie jedną trzecią międzynarodowej pomocy. Reszta środków ma wspomóc rozwój gospodarczy kraju i przebranżowienie osób pracujących przy wycince czy wydobyciu surowców na terenie Amazonii.

Czytaj również: Prezydent Brazylii: Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale ona jest nasza; jesteśmy otwarci na inwestycje górnicze

Negocjacje z wrogiem

Nie uspokaja to brazylijskich organizacji społecznych. Według nich wycinka w Amazonii, mimo przekazania środków, może trwać w najlepsze, a pieniądze napełnią kieszenie bliskich rządowi przedsiębiorców. Aktywiści zwracają uwagę na to, że ewentualna umowa będzie oznaczała zgodę zagranicy na dalsze niszczenie deszczowych lasów. „Rząd Bolsonaro za wszelką cenę stara się zalegalizować eksploatację Amazonii, powodując nieodwracalne szkody na naszych terytoriach” – piszą w apelu do amerykańskich władz przedstawiciele ponad 190 organizacji obywatelskich wykluczonych z dyskusji o przyszłości puszczy. Według nich mocarstwa negocjują z ich „największym wrogiem, za zamkniętymi drzwiami”.

Brazylia nie może jednak narzekać na brak ofert pomocy międzynarodowej. Kraj od 2008 roku otrzymał ponad 1,2 miliarda dolarów pomocy z Funduszu dla Amazonii utrzymywanego przez Norwegię i Niemcy. W 2019 roku, w związku z postępującą wycinką, środki zostały zamrożone. Miał to być środek nacisku na administrację Jaira Bolsonaro. Mimo to od sierpnia 2019 do czerwca 2020 z powierzchni Amazonii zniknęło ponad 11 tys. kilometrów kwadratowych lasu deszczowego.

Zdjęcie: Richard Whitcombe / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.