Udostępnij

Dekadę temu prawie nie mieli wody. Teraz inspirują świat

10.01.2019

Maleńka wysepka Kokota niedawno znajdowała się na granicy przetrwania. 500 osób zamieszukących około kilometr kwadratowy lądu nieopodal wybrzeży Tanzanii zmagało się z dramatem zmian klimatycznych.  Przetrwali dzięki działaniu – pisze amerykańskie National Geographic.

Niewielkie zapasy wody pitnej, rosnący poziom oceanów, niewystarczające zasoby jedzenia. Mieszkańcy niewielkiej afrykańskiej wysepki na własnej skórze odczuwają, jak zmienia się klimat. Do niedawna najpoważeniejsza była groźba wyschnięcia rzek i potoków, do czego przyczyniła się masowa wycinka lasu. To właśnie na tartakach, obok rybołóstwa, opierała się gospodarka Kokota. Nadmierne wykorzystanie tych zasobów doprowadziło do fatalnych skutków. Mieszkańcy musieli w sezonie suszy przepływać wiele kilometrów, by kupować pożywienie i wodę na sąsiednich wyspach.

Dzięki działalności CFI i pozyskaniu środków z Unii Europejskiej na Kokota udało się również otworzyć pierwszą szkołę, przy której powstał zbiornik mieszczący do 250 000 litrów wody pitnej. Organizacja pomogła również w rozwoju gospodarczym, którego jednorodność zagrażała istnieniu osadnictwa na wyspie. Rozwija się tam zróżnicowane rolnictwo, a Kokota eksportuje coraz więcej przypraw.

Kokota – Wyspa Nadziei

Korzystając z doświadczenia z Kokota CFI rozszerza swoją działalność. Dziś pracuje nad podobnymi projektami na 30 wyspach archipelagu wokół wyspy Pemba. Jak przyznaje w rozmowie z amerykańskim czasopismem Mbarouk Mussa Omar, aktywiści i władze nadal mają wiele do zrobienia. Środowisko zyskuje, okresy niedostatku wody pitnej są coraz rzadsze, jednak mieszkańcy nadal zmagają się z wieloma życiowymi trudnościami. Według najnowszych dostępnych danych aż 55% mieszkańców żyje tam w ubóstwie. Wszystkie wyspy nadal są też zagrożone ekstremalmymi zjawiskami pogodowymi, w tym huraganami i ulewnymi deszczami.

Mimo to przykład Kokota może wskazać drogę dla innych małych, wyspiarskich społeczności, które zmagają się z problemami wynikającymi ze zmian klimatu – przyznaje to National Geographic. A inspirację w historii wysepki odnalazł jako pierwszy kanadyjski dokumentalista Craig Norris. Jego film „Kokota – The Islet of Hope” zebrał laury na wielu festiwalach filmowych. Również tym na Atlantic Film Festival W Kanadzie czy DC Enviromental Film Festival w Waszyngtonie.

Źródło fotografii: kadr z filmu „Kokota – The Islet of Hope”.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.