Udostępnij

Wymiana pieca we Wrocławiu jeszcze łatwiejsza. Ruszyły mobilne punkty pomocy

29.08.2020

W ten weekend na wrocławskim Oporowie wystartował pierwszy mobilny punkt akcji “Zmień piec”. Na mieszkańców czekają w nim aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, którzy podpowiedzą, jak uzyskać środki z różnych programów pomocy finansowej, a także jak je połączyć z innymi dotacjami.

Przedstawiciele alarmu odwiedzą te osiedla we Wrocławiu, gdzie jest najwięcej “kopicuchów”. Mobilny punkt pojawi się także pod supermarketami i kościołami. W ten weekend doradcy pracują na Oporowie do godz. 15.

– Wiemy, że smog jest zagrożeniem i wiemy, że wiele osób potrzebuje wsparcia finansowego, dlatego ważna jest pomoc w wyborze programu (…) To nie tylko kwestia likwidacji pieców, ale również tego, w jakie rozwiązania technologiczne pójść: może pompa ciepła, może fotowoltaika, czyli energia słoneczna – wylicza Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

https://www.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy/videos/784541408984662/

Doradcy pomogą również w obsłudze specjalnych kalkulatorów energetycznych, które także służą w wyborze optymalnego rozwiązania dla konkretnego mieszkania, czy domu. – Jeśli czegoś nie będziemy wiedzieć, to powiemy wam, kto to wie albo znajdziemy dla was te odpowiedzi – zapewnia Smolnicki.

https://www.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy/posts/3611228842233213

Środki, o których mówią aktywiści, pochodzą np. z miejskich programów Kawka PLUS i Termo KAWKA lub Lokalnego Programu Osłonowego, które można połączyć z innymi dotacjami, m.in.z rządowego programu Czyste Powietrze.

Czytaj także: Krzysztof Smolnicki: Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym spadaniem

__

Źródło i zdjęcie: Dolnośląski Alarm Smogowy

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.