Udostępnij

Ruszył pilotaż wsparcia wymiany pieców w budynkach wielorodzinnych. Guła: Czas na powszechny program

21.05.2021

Wkrótce na Dolnym Śląsku ruszy pilotaż programu wspierającego wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach wielorodzinnych. Jego budżet wyniesie 15 milionów złotych. Zdaniem Andrzeja Guły z PAS pilotaż w tym zakresie nie ma uzasadnienia, ponieważ dostatecznych doświadczeń dostarczył już program KAWKA. Ruszyć powinien natomiast powszechny, ogólnopolski program wsparcia.

Przed kilkoma dniami resort klimatu i środowiska ogłosił start pilotażu wspierającego wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach wielorodzinnych. Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystartuje w trzecim kwartale roku na Dolnym Śląsku. Budżet wyniesie w tym przypadku 15 mln złotych.

Jak czytamy na stronach NFOŚiGW, pilotaż obejmie budynki liczące od 3 do 20 lokali mieszkalnych. Według założeń budżet ma pozwolić na modernizację przynajmniej 60 wielorodzinnych budynków i 300 lokali mieszkalnych oraz wymianę 720 sztuk nieefektywnych źródeł ciepła.

Wymiana źródeł ciepła w domach wielorodzinnych. Czas na powszechny program?

Zdaniem Andrzeja Guły, lidera Polskiego Alarmu Smogowego, powszechny program, który wspierałby wymianę urządzeń grzewczych w budynkach wielorodzinnych, powinien zostać uruchomiony na poziomie krajowym. Szczególnie że w NFOŚiGW trwały prace nad jego projektem.

“Nie ma sensu uruchomienie pilotażu w momencie, gdy od dawna wiemy, że potrzebny jest ogólnopolski program wspierający wymianę pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych i wiadomo, jak powinien on wyglądać. O taki ogólnokrajowy program apelujemy jako Polski Alarm Smogowy od kilku lat, jednak jak na razie bez skutku. Po naszych spotkaniach w zeszłym roku z ministrem klimatu oraz prezesem NFOŚiGW była jasna konkluzja, że obydwie instytucje dostrzegają potrzebę takiego programu. Aktualnie piecami węglowymi ogrzewane jest wciąż kilkaset tysięcy, a może nawet milion mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Takiego programu potrzebują gminy, jednak nie na zasadzie pilotażu, lecz powszechnego wsparcia” – ocenia Guła.

Jego zdaniem pilotaż w tym zakresie nie ma uzasadnienia. „Program KAWKA, który wspierał gminy w zakresie wymiany pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych, dał nam już dostateczne doświadczenia. Wystarczyło wyciągnąć z tego wnioski, co zresztą zrobiono podczas prac nad projektem ogólnopolskiego programu, w których braliśmy udział jako PAS” – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Co z projektem ogólnopolskiego programu?

Do dyskusji na temat sensowności pilotażu doszło również w mediach społecznościowych. „Zamiast zdecydowanego programu w temacie walki ze smogiem i ubóstwem energetycznym na Dolnym Śląsku mamy >>pilotaż<< o charakterze protezy. Czy tak miało / ma być? Kiedy wreszcie realne działania?” – pytał na Twitterze Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Na temat szerszych działań wypowiedział się również Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. „Pracujemy nad ogólnopolskim programem (zresztą projekt był konsultowany z PAS), który zakład wymianę 200-300 tyś. kopciuchów, co daje budżet ok. 1,5-2 mld PLN. Zatem trzeba zadbać o środki na Czyste Powietrze jak i ten dla zabudowy wielorodzinnej” – napisał na Twitterze Mirowski, odpowiadając na wpis Andrzeja Guły.

Guła odpowiada, że najważniejsze pytanie dotyczy nie tego, czy program powstaje, ale tego, kiedy zostanie uruchomiony. „Program jest pilnie potrzebny dla skuteczniejszej walki ze smogiem” – napisał na Twitterze lider PAS.

Zapytanie w sprawie terminu, w którym ma szanse ruszyć ogólnopolski program wspierający modernizację budynków wielorodzinnych. przesłaliśmy do NFOŚiGW.

Aktualizacja:

„Obecnie projekt programu jest w trakcie wewnętrznych uzgodnień, także przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a jego wdrożenie planowane jest na koniec 2021 r. i uwarunkowane wypracowaniem rozwiązań prawnych oraz zabezpieczeniem środków finansowych na jego realizację. Ponadto, kluczowe w najbliższych latach źródła finansowania inwestycji zmierzających do poprawy jakości powietrza oraz polepszenia efektywności energetycznej budynków są środki Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Dzięki podjętym działaniom Polska przewidziała 3,2 mld EUR w ramach KPO na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w programie priorytetowym NFOŚiGW „Czyste Powietrze” (budynki jednorodzinne) oraz na finansowanie premii termomodernizacyjnej BGK (budynki wielorodzinne)” – napisano w odpowiedzi, przesłanej nam 31 maja.

„Kontynuacji finansowania efektywności energetycznej budynków mieszkalnych należy spodziewać się w ramach FEnIKS – prace nad szczegółowymi propozycjami co do zakresu finansowania i warunków wydatkowania środków FEnIKS wciąż trwają i zgodnie z zapowiedziami mają zostać przedstawione przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w czerwcu 2021 r.” – podkreślono w odpowiedzi.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Maciej Bledowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.