Wkrótce na Dolnym Śląsku ruszy pilotaż programu wspierającego wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach wielorodzinnych. Jego budżet wyniesie 15 milionów złotych. Zdaniem Andrzeja Guły z PAS pilotaż w tym zakresie nie ma uzasadnienia, ponieważ dostatecznych doświadczeń dostarczył już program KAWKA. Ruszyć powinien natomiast powszechny, ogólnopolski program wsparcia.
Przed kilkoma dniami resort klimatu i środowiska ogłosił start pilotażu wspierającego wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach wielorodzinnych. Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystartuje w trzecim kwartale roku na Dolnym Śląsku. Budżet wyniesie w tym przypadku 15 mln złotych.
Jak czytamy na stronach NFOŚiGW, pilotaż obejmie budynki liczące od 3 do 20 lokali mieszkalnych. Według założeń budżet ma pozwolić na modernizację przynajmniej 60 wielorodzinnych budynków i 300 lokali mieszkalnych oraz wymianę 720 sztuk nieefektywnych źródeł ciepła.
1⃣5⃣ mln zł na poprawę jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż w województwie dolnośląskim.#CzystePowietrze.
— NFOŚiGW (@NFOSiGW) May 17, 2021
ℹ Więcej informacji ⤵⤵⤵https://t.co/aL21hSAGtY pic.twitter.com/ERhly9AHdp
Wymiana źródeł ciepła w domach wielorodzinnych. Czas na powszechny program?
Zdaniem Andrzeja Guły, lidera Polskiego Alarmu Smogowego, powszechny program, który wspierałby wymianę urządzeń grzewczych w budynkach wielorodzinnych, powinien zostać uruchomiony na poziomie krajowym. Szczególnie że w NFOŚiGW trwały prace nad jego projektem.
“Nie ma sensu uruchomienie pilotażu w momencie, gdy od dawna wiemy, że potrzebny jest ogólnopolski program wspierający wymianę pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych i wiadomo, jak powinien on wyglądać. O taki ogólnokrajowy program apelujemy jako Polski Alarm Smogowy od kilku lat, jednak jak na razie bez skutku. Po naszych spotkaniach w zeszłym roku z ministrem klimatu oraz prezesem NFOŚiGW była jasna konkluzja, że obydwie instytucje dostrzegają potrzebę takiego programu. Aktualnie piecami węglowymi ogrzewane jest wciąż kilkaset tysięcy, a może nawet milion mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Takiego programu potrzebują gminy, jednak nie na zasadzie pilotażu, lecz powszechnego wsparcia” – ocenia Guła.
Jego zdaniem pilotaż w tym zakresie nie ma uzasadnienia. „Program KAWKA, który wspierał gminy w zakresie wymiany pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych, dał nam już dostateczne doświadczenia. Wystarczyło wyciągnąć z tego wnioski, co zresztą zrobiono podczas prac nad projektem ogólnopolskiego programu, w których braliśmy udział jako PAS” – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Co z projektem ogólnopolskiego programu?
Do dyskusji na temat sensowności pilotażu doszło również w mediach społecznościowych. „Zamiast zdecydowanego programu w temacie walki ze smogiem i ubóstwem energetycznym na Dolnym Śląsku mamy >>pilotaż<< o charakterze protezy. Czy tak miało / ma być? Kiedy wreszcie realne działania?” – pytał na Twitterze Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Na temat szerszych działań wypowiedział się również Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. „Pracujemy nad ogólnopolskim programem (zresztą projekt był konsultowany z PAS), który zakład wymianę 200-300 tyś. kopciuchów, co daje budżet ok. 1,5-2 mld PLN. Zatem trzeba zadbać o środki na Czyste Powietrze jak i ten dla zabudowy wielorodzinnej” – napisał na Twitterze Mirowski, odpowiadając na wpis Andrzeja Guły.
Panie Prezesie, doskonale Pan wie, że pracujemy nad ogóln. programem (zresztą projekt był konsultowany z PAS), który zakład wymianę 200-300 tyś. kopciuchów, co daje budżet ok. 1,5-2 mld PLN. Zatem trzeba zadbać o środki na PP #CzystePowietrze jak i ten dla zabud. wielorodzinnej
— Paweł Mirowski ?? (@MirowskiPawel) May 18, 2021
Guła odpowiada, że najważniejsze pytanie dotyczy nie tego, czy program powstaje, ale tego, kiedy zostanie uruchomiony. „Program jest pilnie potrzebny dla skuteczniejszej walki ze smogiem” – napisał na Twitterze lider PAS.
Zapytanie w sprawie terminu, w którym ma szanse ruszyć ogólnopolski program wspierający modernizację budynków wielorodzinnych. przesłaliśmy do NFOŚiGW.
Aktualizacja:
„Obecnie projekt programu jest w trakcie wewnętrznych uzgodnień, także przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a jego wdrożenie planowane jest na koniec 2021 r. i uwarunkowane wypracowaniem rozwiązań prawnych oraz zabezpieczeniem środków finansowych na jego realizację. Ponadto, kluczowe w najbliższych latach źródła finansowania inwestycji zmierzających do poprawy jakości powietrza oraz polepszenia efektywności energetycznej budynków są środki Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Dzięki podjętym działaniom Polska przewidziała 3,2 mld EUR w ramach KPO na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w programie priorytetowym NFOŚiGW „Czyste Powietrze” (budynki jednorodzinne) oraz na finansowanie premii termomodernizacyjnej BGK (budynki wielorodzinne)” – napisano w odpowiedzi, przesłanej nam 31 maja.
„Kontynuacji finansowania efektywności energetycznej budynków mieszkalnych należy spodziewać się w ramach FEnIKS – prace nad szczegółowymi propozycjami co do zakresu finansowania i warunków wydatkowania środków FEnIKS wciąż trwają i zgodnie z zapowiedziami mają zostać przedstawione przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w czerwcu 2021 r.” – podkreślono w odpowiedzi.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Maciej Bledowski