Przez węgiel tracisz czas, pieniądze i spokój – twierdzi Urząd Marszałkowski w Krakowie. Władze ruszają z akcją „W twoim domu mieszka złodziej!” Małopolanie w jej ramach usłyszą o korzyściach, które może im zapewnić zmiana źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Partnerem kampanii jest Krakowski Alarm Smogowy.
„Rozpoczynamy kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej ochrony powietrza. Edukacja ekologiczna to niewątpliwie podstawa wszelkich działań na rzecz środowiska. Tym razem zapraszamy także wszystkie samorządy do włączenia się w naszą akcję.” – mówi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz
Jak zaznaczają urzędnicy, to Małopolanie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Rekordowe poziomy stężenia szkodliwych pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu zdarzają się nawet w uzdrowiskach. Z pieca niespełniającego żadnych norm można więc zrezygnować dla zdrowia – swojego, najbliższych i sąsiadów. To jednak niejedyny powód.
Małopolski samorząd w najnowszej antysmogowej akcji podkreśla inne zalety porzucenia węglowych kopciuchów. Władze twierdzą, że dzięki przejściu na inne źródła ogrzewania można zaoszczędzić pieniądze. Gaz, fotowoltaika i pompy ciepła stają się konkurencyjne cenowo dla węgla. Rezygnując ze starego pieca porzucamy też stare nawyki – nie musimy do niego dokładać i pilnować, czy ogień dalej płonie. Zyskujemy spokój i czas, który możemy przeznaczyć na relaks.
Urząd Marszałkowski zachęca do skorzystania z tak zwanej „ulgi termodernizacyjnej” i dotacji z programu „Czyste Powietrze”. W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje zakaz spalania paliw stałych. Na terenie pozostałej części województwa uchwała antysmogowa wskazuje na konieczność wymiany tych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych do końca 2022 roku. Czasu jest coraz mniej, więc już dziś warto zgłosić się do gminy, w celu uzyskania informacji o możliwych formach wsparcia finansowego do wymiany kotła i instalacji grzewczej.
Kampania powstaje we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym. Więcej o akcji informacyjnej „W Twoim domu mieszka złodziej” można przeczytać tutaj.