Udostępnij

Wymień piec, wiele zyskasz – przekonują małopolskie władze

18.02.2020

Przez węgiel tracisz czas, pieniądze i spokój – twierdzi Urząd Marszałkowski w Krakowie. Władze ruszają z akcją „W twoim domu mieszka złodziej!” Małopolanie w jej ramach usłyszą o korzyściach, które może im zapewnić zmiana źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Partnerem kampanii jest Krakowski Alarm Smogowy.

„Rozpoczynamy kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej ochrony powietrza. Edukacja ekologiczna to niewątpliwie podstawa wszelkich działań na rzecz środowiska. Tym razem zapraszamy także wszystkie samorządy do włączenia się w naszą akcję.” – mówi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz

Jak zaznaczają urzędnicy, to Małopolanie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Rekordowe poziomy stężenia szkodliwych pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu zdarzają się nawet w uzdrowiskach. Z pieca niespełniającego żadnych norm można więc zrezygnować dla zdrowia – swojego, najbliższych i sąsiadów. To jednak niejedyny powód.

Małopolski samorząd w najnowszej antysmogowej akcji podkreśla inne zalety porzucenia węglowych kopciuchów. Władze twierdzą, że dzięki przejściu na inne źródła ogrzewania można zaoszczędzić pieniądze. Gaz, fotowoltaika i pompy ciepła stają się konkurencyjne cenowo dla węgla. Rezygnując ze starego pieca porzucamy też stare nawyki – nie musimy do niego dokładać i pilnować, czy ogień dalej płonie. Zyskujemy spokój i czas, który możemy przeznaczyć na relaks.

Urząd Marszałkowski zachęca do skorzystania z tak zwanej „ulgi termodernizacyjnej” i dotacji z programu „Czyste Powietrze”. W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje zakaz spalania paliw stałych. Na terenie pozostałej części  województwa uchwała antysmogowa wskazuje na konieczność  wymiany tych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych do końca 2022 roku. Czasu jest coraz mniej, więc już dziś warto zgłosić się do gminy, w celu uzyskania informacji o możliwych formach wsparcia finansowego do wymiany kotła i instalacji grzewczej.

Kampania powstaje we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym. Więcej o akcji informacyjnej „W Twoim domu mieszka złodziej” można przeczytać tutaj.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.