Udostępnij

Wymienił piec z dotacji, ale dom ogrzewa kominkiem. Krakowianin może stracić pieniądze

21.03.2019

Dla krakowian to ostatni dzwonek na wymianę kopcącego pieca na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Od września w życie wchodzą zapisy uchwały antysmogowej, które zabraniają korzystania ze stałych paliw w domowych kotłach. W ich wymianie miał pomóc program dotacji dla mieszkańców. Jeszcze w 2014 roku wynosiły one do stu procent poniesionych przez kupującego kosztów. Niektórzy jednak nadal dokładają się do krakowskiego smogu – mimo odebrania dotacji i wymiany „kopciucha” na piec gazowy.

Tak było w przypadku gospodarstwa domowego przy ulicy Wrony. Sygnał o podejrzanym dymie wydobywającym się z komina jednego ze znajdujących się tam budynków otrzymał Krakowski Alarm Smogowy. Organizację zaalarmował zaniepokojony mieszkaniec. KAS z kolei zawiadomił o sprawie Straż Miejską. Jej patrol pod podanym adresem zastał gazowy piec z dotacji, ale i kominek na drewno, używany do ogrzewania domu – a to niezgodne z zasadami Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Jak poinformował nas Urząd Miasta, teraz mieszkaniec może zostać poproszony o zwrot dofinansowania do nowego kotła, i to wraz z odstetkami. Wydział do spraw Jakości Powietrza wszczął już procedurę, która do tego zmierza. Magistrat ma pięć lat na sprawdzenie, czy kupiony z dotacji piec rzeczywiście jest używany. W tym roku zapowiada wzmożone kontrole u osób, które skorzystały z transzy pomocy w 2014 roku. Jeśli wróciły one do palenia paliwami stałymi – mogą spodziewać się podobnego potraktowania przez urzędników.  Przez ostatnie dwa lata urząd przeprowadził 900 tak zwanych „kontroli trwałości”. Jak zapewnił, podobne przypadki są „sporadyczne”.

Fot. Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.