Udostępnij

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co dalej z Zielonym Ładem?

10.06.2024

Poznaliśmy pełne wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju i wstępne wyniki dotyczące całej UE. Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowa koalicja utrzyma większość. SmogLab zebrał pierwsze komentarze dotyczące polityk klimatycznych i środowiska.

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), podała wyniki głosowania ze 100 proc. obwodów. KO i PiS notują mniej niż 1 proc. różnicy (37,06 do 36,16). To oznacza 21 mandatów dla rządzącego ugrupowania i 20 dla partii Jarosława Kaczyńskiego, która w 2019 roku zgarnęła aż 27 miejsc w Brukseli. Podium zamyka Konfederacja (12,08 proc.), co przekłada się na 6 miejsc w europarlamencie. Formacja podwoiła liczbę głosów z 2019 roku – z nieco ponad 600 tys. do 1,4 mln. Po trzy mandaty otrzymują Trzecia Droga (6,91 proc.) i Lewica (6,3 proc.).

Frekwencja w Polsce wyniosła 40,65 proc. To mniej niż 5 lat temu. W 2019 roku frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 45,68 proc.

Wynik wyborów do Europarlamentu – jaka koalicja w Brukseli?

Według najnowszych danych podawanych przez Parlament Europejski (PE) na 720 mandatów aż 185 (+9) przypadną Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należy Koalicja Obywatelska i PSL. To właśnie to ugrupowanie zbuduje większość w PE, tym samym utrzymując status quo względem poprzedniej kadencji.

Druga co do wielkości siła – S&D (socjaldemokraci), do której należy Nowa Lewica, notuje 137 (-8) mandatów. Z kolei ugrupowanie, którego członkiem jest Polska 2050 Szymona Hołowni – Renew Europe, może liczyć na 79 (-23) miejsc w europarlamencie. Duży spadek notują także Zieloni, obejmując tylko 52 (-19) mandatów.

Jak wygląda sytuacja po prawej stronie sceny politycznej?

Ugrupowanie Prawa i Sprawiedliwości – konserwatyści z EKR, zgarniają 73 (+10) mandaty, stając się czwartą co do wielkości siłą w Brukseli. Do kogo dołączy Konfederacja? Tego nie wiadomo. Antyeuropejskim politykom tej partii do wyboru oprócz EKR zostaje jeszcze skrajnie prawicowe ugrupowanie ID (Tożsamość i Demokracja), do tej pory bez polskich przedstawicieli. Z tego ugrupowania usunięto niemiecką skrajną prawicę (AfD), która szuka dla siebie miejsca. Miejsca szuka też Fidesz – ugrupowanie Viktora Orbána, które w 2021 opuściło EPL. To oznacza, że nowe sojusze nie są wykluczone.

Wciąż niemal 100 posłów i posłanek jest w grupie nieprzypisanej do żadnego sojuszu politycznego. Tu także możemy spodziewać się transferów.

Wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego – stan na g. 11:38, poniedziałek10 czerwca 2024

Europa wybrała. Co dalej z Zielonym Ładem?

Julian Popov, do niedawna minister środowiska w Bułgarii, zaznacza, że wybory nie przyniosły tak dużego wzrostu po stronie skrajnej prawicy, jak niektórzy przewidywali. Jego zdaniem jedną z głównych emocji była ta przeciwko Zielonemu Ładowi.

– To duży błąd nazywać go zielonym. Po pierwsze dużo ludzi nie identyfikuje się, jako „zieloni”. Drugi powód jest taki, że mówiąc zielony, łączymy fundamentalne wyzwania klimatyczne z konkretną partią polityczną. To tak, jakby mówić ład socjaldemokratyczny, albo ład konserwatywny. To nie jest partyjny ład, ta polityka dotyka każdego. Nazwa Zielony Ład jest powodem zwrotu przeciwko tej polityce. W USA też mają Zielony Ład, ale nazwali go Inflation Reduction Act (ustawa przeciwko inflacji) – zaznacza bułgarski polityk.

Także Linda Kalcher szefowa brukselskiego think-tanku Strategic Perspectives podkreśla, że wybory, wbrew obawom, nie pokazały masowego zwrotu w stronę środowisk prawicowych. – Skrajna prawica odniosła wyraźne zyski, ale niekoniecznie przekłada się to na większą władzę w ciągu najbliższych pięciu lat, ponieważ większość z nich nie będzie akceptowalnymi partnerami dla centroprawicowej EPP – twierdzi Kalcher. Jej zdaniem głównym zadaniem EPP będzie przywrócenie konkurencyjności przemysłu – zagrożenie ze strony Chin i USA nie słabnie. – Teraz wszystkie oczy będą zwrócone na przywódców EPP, aby stworzyć koalicję, która sprawi, że tak się stanie – dodaje.

Laurence Tubiana, dyrektorka w European Climate Fundation (ECF) wskazuje na rosnącą polaryzację. – Kiedy próbujemy zrozumieć wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, to widzimy, że partie populistyczne niestety zyskały zbyt dużą przewagę. Tylko sprawiedliwsza polityka i lepsze słuchanie obywateli są rozwiązaniem polaryzacji. Nie poddaję się fatalizmowi. Bez transformacji ekologicznej nie da się rozwiązać kryzysu związanego z kosztami życia, bezpieczeństwem i konkurencyjnością – wskazuje szefowa ECF. Dodaje, że „w zdecydowanej większości Europejczyków zależy na zmianie klimatu i chce bardziej ambitnych działań klimatycznych. Badania opinii publicznej konsekwentnie to potwierdzają”.

„Zielona gospodarka tworzy miliony miejsc pracy”

Z kolei Dan Jørgensen, duński minister ds. klimatu wskazuje, że „Unia Europejska może – i musi – w dalszym ciągu działać jako pozytywna siła w dyplomacji klimatycznej na całym świecie. Ponieważ pozostało jeszcze wiele pracy, Europa powinna nadal poważnie podchodzić do wypełniania swoich zobowiązań klimatycznych. Zielona transformacja się nie cofnie” – zaznacza.

Helena Viñes Fiestas, przewodnicząca unijnej platformy ds. zrównoważonych finansów (ciało doradcze Komisji Europejskiej – red.) podkreśla konieczność inwestowania w zielone technologie. – W ciągu ostatnich pięciu lat UE poczyniła ogromne postępy w tworzeniu zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. Musimy nadal rozwijać program ekologiczny, aby nasz kontynent nie pozostał w tyle. Inwestorzy, firmy i klienci chcą więcej inwestycji w zieloną gospodarkę — obniża to nasze rachunki, napędza innowacje i tworzy miliony zielonych miejsc pracy. Sprawa gospodarcza jest jasna: jeśli chcemy zamożnego kontynentu, musimy wzmocnić program ekologiczny – dodaje ekspertka.

Frekwencja w całej UE wyniosła ponad 51 proc.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Alexandros Michailidis

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.