Udostępnij

Wyrok w procesie o smog. Skarb Państwa nie zapłaci odszkodowania za zanieczyszczenie powietrza

04.06.2018

W październiku 2015 roku rybniczanin Oliwer Palarz pozwał Skarb Państwa za smog. Na wyrok trzeba było czekać dwa i pół roku.

Przypomnijmy: Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego domagał się 50 tys. zł zadośćuczynienia. Od początku deklarował, że pieniądze przekaże na cele charytatywne. – Przy całkowitej bezczynności państwa w sprawie ochrony powietrza, szary obywatel musi czasami wziąć sprawy w swoje ręce. Ja to zrobiłem. 97 procent polskich obywateli żyje w środowisku, które nie spełnia norm. Ta sprawa jest sprawą nas wszystkich – mówił w listopadzie ubiegłego roku w rozmowie ze SmogLabem.
Sąd jednak zadecydował, że zadośćuczynienia nie będzie i odrzucił powództwo rybniczanina.

– Uzasadnienie ustne było krótkie, trwało chyba nawet mniej niż minutę – mówi mecenas Miłosz Jakubowski, który reprezentował Palarza. – Sąd najwyraźniej nie dostrzegł, co stanowiło sedno naszego roszczenia. Skupił się przede wszystkim na tym, że nie wykazaliśmy, jak smog wpłynął na zdrowie powoda. Co jest prawdą, bo my od początku nie staraliśmy się tego udowadniać, mając na uwadze, że o ile negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie jest oczywisty, o tyle wykazanie pewnego związku między smogiem a konkretną chorobą byłoby trudne. Sądzę, że żaden biegły nie postawiłby takiej diagnozy, nawet gdyby powód miał astmę, POChP czy raka płuc – podkreśla.

Palarz z Jakubowskim argumentowali, że przekraczane stężenia zanieczyszczeń naruszają dobra osobiste – w tym prawo do życia w czystym środowisku. – Mieliśmy jednak świadomość, życie w czystym środowisku nie jest uznawane za chronione prawem dobro osobiste – ani w Polsce, ani w żadnym innym europejskim kraju – mówi mecenas Jakubowski. – Dlatego nasza argumentacja głównie dotyczyła naruszenia dóbr osobistych, które zawarte są w artykule 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – czyli prawo do poszanowania prywatności, życia prywatnego i rodzinnego oraz mieszkania. A przecież zanieczyszczone powietrze utrudnia normalne funkcjonowanie, życie rodzinne i korzystanie z mieszkania w znacznym stopniu. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał już wiele wyroków, w których połączył zanieczyszczenie środowiska z naruszeniem art. 8 Konwencji. Wskazywaliśmy także, że narażone zostało prawo do swobody poruszania się – ponieważ za każdym razem, kiedy przekroczone są stężenia smogu, publikowane są komunikaty, które zalecają niewychodzenie na zewnątrz  – dodaje.

Sąd podczas rozprawy 30 maja do tych argumentów się nie odniósł. W uzasadnieniu stwierdził, że problem zanieczyszczenia wynika z niskiej emisji, a za tą jego zdaniem odpowiedzialne są wyłącznie samorządy. Nie uznał argumentacji, że już w 2000 roku Najwyższa Izba Kontroli zalecała ustalenie norm dla paliw stałych, których do dziś nie ma oraz że normy dla kotłów weszły niedawno – co oznacza spore niedopatrzenia ze strony ministra środowiska, rozwoju i energii, a nie ze strony samorządów.
– Sąd powiedział także, że nikt nie zmusza powoda do zamieszkiwania na terenie Rybnika, że mieszka tutaj z własnej woli – dodaje mecenas Jakubowski. – A myśmy wykazali, ze to problem ogólnopolski, więc trudno gdziekolwiek przed smogiem uciec. Poza tym to nie jest tak, że obywatele mają gdzieś uciekać. To organy administracji publicznej są zobowiązane do zapewnienia dobrej jakości powietrza – zaznacza.

Sąd uznał jednak, że postawa Palarza, który aktywnie angażuje się w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza jako członek Rybnickiego Alarmu Smogowego, zasługuje na szczególne uznanie i odstąpił od obciążenia go kosztami procesu.
Oliwer Palarz w tym tygodniu złoży wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku, które powinno być bardziej szczegółowe niż minutowe wyjaśnienie podczas rozprawy.

Zapowiada także apelację.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.