Udostępnij

Wyścig żółwi morskich. Akcja amerykańskich przyrodników, która ma pomóc uratować gatunek

06.07.2020

Przyrodnicy ze Stanów Zjednoczonych w wakacje proponują alternatywę wobec rozgrywek sportowych, które gromadzą przed ekranami tłumy. W ramach Tour de Turtles śledzić można zmagania żółwi morskich, których stawką jest nie tylko sława, ale przede wszystkim przetrwanie gatunku. Wyścig odbywa się po raz ósmy.

Tour de Turtles to coroczne wydarzenie, organizowane przez amerykańską organizację Sea Turtle Conservation. Choć co do zasady jest to wyścig, angażujący miłośników żółwi w kibicowanie, tak naprawdę chodzi o ochronę gatunkową morskich zwierząt. Biorące w wyścigu żółwie są wyposażone w urządzenia lokalizujące, pozwalające lepiej poznać trasy ich wędrówek.

https://www.facebook.com/conserveturtles/photos/a.139786232716798/3566530423375678/?type=3&theater

Żółwie morskie są śledzone od momentu gniazdowania, po którym wracają do swoich naturalnych miejsc żerowania. Poszczególni partnerzy projektu nadają imiona gadom, które wyposażone zostają w nadajniki, śledzące ich wędrówkę. Zwycięża ten, który w określonym przez organizatorów czasie pokona najdłuższy dystans. „Zmagania” można śledzić na stronie internetowej i w mediach społecznościowych projektu.

W tym roku w wyścigu biorą udział żółwie szylkretowe i skórzaste o imionach: Jessie, Nevada, Freckles, Hope, Tamarind, and Tartleby. Ich zmagania potrwają do końca października.

Organizatorzy chcą przy tej okazji mówić o zagrożeniach, z którymi spotykają się morskie zwierzęta, takich jak m.in. śmieci wyrzucane do wód i na brzegi, porzucone sieci rybackie, czy wycieki ropy naftowej.

Wyścig odbywa się po raz ósmy. W poprzednich latach wydarzenie gromadziło lokalną społeczność miłośników żółwi na Florydzie. Przy okazji wypuszczenia żółwi do oceanu organizowano piknik, podczas którego można było spotkać się i dowiedzieć więcej o życiu morskich gadów. W tym roku jednak, ze względu na COVID-19, wyścig będzie można obserwować przede wszystkim w sieci.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rich Carey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.