Wysokie kary za sprzedaż „kopciuchów” – co najmniej 10 tysięcy złotych. Przegłosowano nowelizację POŚ

4091
0
Podziel się:

Postulaty, o które zabiegał Polski Alarm Smogowy zostały spełnione. Sejm przyjął poprawki do ustawy Prawo Ochrony Środowiska rozszerzające uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej. Po wejściu przepisów w życie PIH karać będzie za sprzedaż „kopciuchów”. Kara finansowa wynosić będzie do 5% przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, ale nie mniej niż 10 000 zł.

Państwowa Inspekcja Handlowa uzyskała uprawnienia do kontroli sprzedaży ”kopciuchów”. Sprzedaż takich pozaklasowych kotłów na paliwa stałe jest zakazana od 1 lipca 2018. Mimo to sprzedaż „kopciuchów” wciąż ma miejsce w sklepach i w portalach internetowych. Polski Alarm Smogowy od dawna zabiegał o uszczelnienie kontroli by zapobiec nielegalnemu procederowi sprzedaży.

Nowe przepisy przygotowane zostały przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dodatkowo MPiT tworzy specjalne oprogramowanie, które przeczesywać będzie witryny internetowe w poszukiwaniu sprzedawców nielegalnych „kopciuchów”.

Czytaj więcej o szczegółach ustawy: Inspekcja Handlowa ma dostać nowe narzędzia do walki z kopciuchami

Uszczelnienie systemu kontroli sprzedaży to jeden z postulatów PAS – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – w sieci oraz w wielu sklepach wciąż jest łamane prawo. Kupno nielegalnego „kopciucha” jest stosunkowo łatwe. Mam nadzieję, że widmo wysokich kar powstrzyma nieuczciwych sprzedawców oraz tych, którzy usiłują pozbyć się używanego „kopciucha”. Znamy przypadki, w których osoba otrzymująca dotację na wymianę przestarzałego kotła na węgiel sprzedawała go innej osobie. To sytuacja niedopuszczalna. Zlikwidowany kopciuch musi trafiać na złom. Do tej pory były z tym problemy. Mam nadzieję że PIH natychmiast weźmie się do pracy i już niedługo dowiemy się o skutkach przeprowadzonych kontroli i nałożonych karach – dodaje Guła.

Treść zmian w ustawie można znaleźć TUTAJ.

 

Źródło: Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego

Zdjęcie: Shutterstock/canon_shooter

Podziel się: