Udostępnij

Wzrost temperatur o 2 stopnie spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla

04.11.2020

Naukowcy sprawdzili, co może się wydarzyć, jeśli Ziemia ogrzeje się o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej. Okazuje się, że taki wzrost średniej temperatury spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.

Naukowcy szacują, że w gruntach na całym świecie znajduje się od dwóch do trzech razy więcej węgla pierwiastkowego, niż w atmosferze. Może być uwalniany do niej pod postacią CO2 lub metanu.

Im wyższa jest temperatura, tym szybciej rozkładają się związki obecne w glebie. I tym szybciej węgiel trafia do atmosfery.

Uczeni z University of Exter i współpracujących uczelni w swojej najnowszej publikacji w „Nature” obliczyli, jak na klimat wpłynie ocieplenie o 2 stopnie w stosunku do czasów sprzed rewolucji przemysłowej. To poziom określony w Porozumieniu Paryskim, czyli ogólnoświatowej umowie, która ma doprowadzić do zahamowania emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy zalecają jednak, żeby wzrost zatrzymał się na 1,5 stopnia.

Jeśli to się nie uda, a temperatura wzrośnie o 2 stopnie , do atmosfery zostanie uwolnionych 230 miliardów ton pierwiastkowego węgla z gleby – piszą naukowcy.

Według portalu „Science Daily” to dwa razy więcej niż USA wyemitowało w ciągu 100 lat. I cztery razy więcej, niż w tym samym czasie wyemitowały Chiny.

„Sprawdziliśmy, jak węgiel zawarty w glebie reaguje na temperaturę w z różnych miejscach na Ziemi, aby określić jego wrażliwość na globalne ocieplenie” – wyjaśnia główna autorka badania Rebecca Varney.

„Nasze badanie sugeruje znaczne ubytki węgla w gruntach, następujące już po ociepleniu o 2 stopnie. Co więcej, to nawet nie obejmuje ucieczki węgla z wiecznej zmarzliny” – dodaje współautorka badania Sarah Chadburn.

Co się stanie, jeśli Ziemia ociepli się o 2 stopnie Celsjusza?

Jak wynika z badania Carbon Brief, taki wzrost spowoduje, że do 2100 roku poziom mórz będzie wyższy o 56 cm w porównaniu do obecnych poziomów. Liczba dni z morskimi falami gorąca będzie 23 razy większa niż dziś. Śnieg stanie się już tylko wspomnieniem z przeszłości, a liczba gorących dni wzrośnie o 25 proc.

Fale gorąca będą się pojawiać znacznie wcześniej i obejmą jeszcze większą część globu. Naukowcy szacują, że częstotliwość takich ekstremalnych upałów wzrośnie o 343 proc. Susze będą trwać średnio przez cztery miesiące w roku. Eksperci przewidują także łatwiejszą i szybszą transmisję chorób – w tym malarii.

_

Więcej o cyklu węglowym można przeczytać w opracowaniu Ziemi na Rozdrożu.

Artykuł z „Nature” można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie:  Avivi Aharon/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.