Udostępnij

Wzrost temperatur o 2 stopnie spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla

04.11.2020

Naukowcy sprawdzili, co może się wydarzyć, jeśli Ziemia ogrzeje się o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej. Okazuje się, że taki wzrost średniej temperatury spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.

Naukowcy szacują, że w gruntach na całym świecie znajduje się od dwóch do trzech razy więcej węgla pierwiastkowego, niż w atmosferze. Może być uwalniany do niej pod postacią CO2 lub metanu.

Im wyższa jest temperatura, tym szybciej rozkładają się związki obecne w glebie. I tym szybciej węgiel trafia do atmosfery.

Uczeni z University of Exter i współpracujących uczelni w swojej najnowszej publikacji w „Nature” obliczyli, jak na klimat wpłynie ocieplenie o 2 stopnie w stosunku do czasów sprzed rewolucji przemysłowej. To poziom określony w Porozumieniu Paryskim, czyli ogólnoświatowej umowie, która ma doprowadzić do zahamowania emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy zalecają jednak, żeby wzrost zatrzymał się na 1,5 stopnia.

Jeśli to się nie uda, a temperatura wzrośnie o 2 stopnie , do atmosfery zostanie uwolnionych 230 miliardów ton pierwiastkowego węgla z gleby – piszą naukowcy.

Według portalu „Science Daily” to dwa razy więcej niż USA wyemitowało w ciągu 100 lat. I cztery razy więcej, niż w tym samym czasie wyemitowały Chiny.

„Sprawdziliśmy, jak węgiel zawarty w glebie reaguje na temperaturę w z różnych miejscach na Ziemi, aby określić jego wrażliwość na globalne ocieplenie” – wyjaśnia główna autorka badania Rebecca Varney.

„Nasze badanie sugeruje znaczne ubytki węgla w gruntach, następujące już po ociepleniu o 2 stopnie. Co więcej, to nawet nie obejmuje ucieczki węgla z wiecznej zmarzliny” – dodaje współautorka badania Sarah Chadburn.

Co się stanie, jeśli Ziemia ociepli się o 2 stopnie Celsjusza?

Jak wynika z badania Carbon Brief, taki wzrost spowoduje, że do 2100 roku poziom mórz będzie wyższy o 56 cm w porównaniu do obecnych poziomów. Liczba dni z morskimi falami gorąca będzie 23 razy większa niż dziś. Śnieg stanie się już tylko wspomnieniem z przeszłości, a liczba gorących dni wzrośnie o 25 proc.

Fale gorąca będą się pojawiać znacznie wcześniej i obejmą jeszcze większą część globu. Naukowcy szacują, że częstotliwość takich ekstremalnych upałów wzrośnie o 343 proc. Susze będą trwać średnio przez cztery miesiące w roku. Eksperci przewidują także łatwiejszą i szybszą transmisję chorób – w tym malarii.

_

Więcej o cyklu węglowym można przeczytać w opracowaniu Ziemi na Rozdrożu.

Artykuł z „Nature” można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie:  Avivi Aharon/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.