Pytaliście, jak można #ActForAmazonia. Wygląda na to, że prezydent Francji Emmanuel Macron i taoiseach Irlandii Leo Varadkar znaleźli sposób. Oba kraje chcą zablokować umowę handlową Unii Europejskiej z Mercosur, która jest ważna dla Brazylii. Potrzebują jednak sojuszników, by stworzyć blok państw zdolny do zablokowania ratyfikacji traktatu.
I nie ma żadnego powodu, by w tym bloku nie mogła znaleźć się Polska.
„Guardian” donosi właśnie na jedynce, że Francja i Irlandia zapowiedziały, że z powodu tego, jak rząd Jaira Bolsonaro zachowuje się w Amazonii, będą się starać zablokować ratyfikację traktatu handlowego Unii Europejskiej z krajami Mercosur. Ten jest istotny dla Brazylii między innymi dlatego, że ma ułatwić handel mięsem pomiędzy krajami Ameryki Łacińskiej i Unii Europejskiej. Wspólnota jest także największym zagranicznym inwestorem w regionie – w 2017 roku inwestycje należących do niej krajów w strefie Mercosur oszacowano na 381 miliardów euro.
To powoduje, że zablokowanie umowy, którą podpisano w ubiegłym roku po 20 latach negocjacji, ale która wciąż oczekuje na ratyfikację, byłoby dużym ciosem dla Brazylii. I Francja oraz Irlandia chcą wykorzystać to jako metodę nacisku na Jaira Bolsonaro i zmuszenia go do zmiany polityki względem Puszczy Amazońskiej. – Decyzje oraz komentarze Brazylijczyków pokazują, że prezydent Bolsonaro nie zamierza respektować swoich zobowiązań odnośnie klimatu i ochrony różnorodności biologicznej. – mówił Emmanuel Macron w rozmowie z agencją informacyjną AFP.
Podobne deklaracje składają Irlandczycy, a Leo Varadkar wystosował oficjalnę notę, w której zadeklarował, że nie ma możliwości, by jego kraj ratyfikował umowę z Mercosur, jeżeli Brazylia nie przestrzega zobowiązań dotyczących ochrony środowiska. Napisał, że „jest bardzo zaniepokojony rekordowym tempem destrukcji lasów Amazonii.” Dodał, że podejmowane przez Jaira Bolsonaro próby zrzucenia winy na organizacje pozarządowe są „orwellowskie”.
By zrealizować swoje groźby Francja i Irlandia będą musiały zbudować w Unii Europejskiej koalicję zdolną zablokować ratyfikację umowy. Przemawiają za tym nie tylko względy środowiskowa, ale też interes unijnych rolników.
Fot. Protest przeciwko podpisaniu umowy handlowej z Mercosur. Alexandros Michailidis / Shutterstock.com