Udostępnij

Z powodu szarańczy Somalia ogłosiła stan wyjątkowy. Problem nie był tak poważny od 25 lat

16.01.2024

Szarańcza to problem, który od czasu do czasu pustoszy wiele państw w Afryce. Tym razem plaga we wschodniej części kontynentu jest jednak tak poważna, że dotknięta problemem Somalia ogłosiła stan wyjątkowy. Według jednej z agencji ONZ problem nie był tak poważny od 25 lat, a w części tzw. Rogu Afryki nawet od 70 lat.

Plaga szarańczy, która pustoszy wschodnią Afrykę od kilku tygodni, została określona przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) jako najgorsza od 25 lat. Według ONZ-owskiej agencji najdramatyczniej sprawy mają się w Kenii, w której „najazd” szarańczy nie był tak liczny od 70 lat.

Dramatycznie opisywana jest także sytuacja w sąsiedniej Somalii, której władze deklarują, że nie są w stanie poradzić sobie z problemem bez pomocy z zewnątrz. Tamtejszy minister rolnictwa, Hussein Iid, podkreśla w rozmowie z portalem Voice of Africa, że poprzednia fala szarańczy zniszczyła 100 tys. hektarów upraw i pastwisk. Rząd ma jednak obawy, że obecna będzie jeszcze bardziej dotkliwa.

Wobec kryzysu ogłoszony został stan wyjątkowy, co w praktyce oznacza mobilizację organów państwowych do walki z problemem. Atak szarańczy może bowiem poważnie uderzyć w zasoby żywnościowe kraju, który zaliczany jest do grona najbiedniejszych na kontynencie.

BBC donosi, że roje szarańczy dostały się w tzw. Rogu Afryki z Jemenu, czemu sprzyjały intensywne opady deszczu pod koniec 2019 roku. Ważące zwykle około 2 gramów owady mogą przebyć dziennie do 150 kilometrów, żywiąc się przy tym pożywieniem o masie równej własnej. Mogą więc błyskawicznie pustoszyć zasoby żywności, przewidziane dla miejscowej ludności.

Sytuacja jest o tyle poważna, że region już przed uderzeniem szarańczy borykał się problemami w zapewnieniu pożywienia mieszkańcom, m.in. ze względu na wcześniejsze susze.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

„Deutsche Welle” podaje, że za tak liczne pojawienie się szarańczy odpowiada wyjątkowa wilgotność, którą naukowcy wiążą z tzw. Dipolem Oceanu Indyjskiego, czyli różnicą temperatur powierzchniowych na dwóch przeciwległych krańcach tego oceanu. Różnica ta, przekładająca się na temperaturę powietrza, była wyjątkowo wysoka w 2019 roku, co z jednej strony nasilało opady we wschodniej Afryce, z drugiej sprzyjało rozprzestrzenianiu się ognia w Australii, po przeciwległej stronie oceanu – wyjaśnia niemiecki dziennik.

Wzrost intensywności wspomnianego zjawiska wiązany jest przez niektórych naukowców ze zmianami klimatycznymi. „Jednym z głównych motorów silniejszego stanu [tych zjawisk – przyp. red.] są zmiany klimatu” – powiedział Abubakr Salih Babiker, naukowiec z afrykańskiej Międzyrządowej Organizacji ds. Rozwoju.

[Bardziej szczegółowo temat Dipolu Oceanu Indyjskiego, w kontekście niedawnych pożarów w Australii, analizuje portal Nauka o klimacie].

_

Zdjęcie: Shutterstock/Antrakt2

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.