Udostępnij

Rząd nie radził sobie z ropą na plażach. Ludzie skrzyknęli się przez Internet i sprzątają

23.10.2019

Brazylijskie wybrzeże od kilku tygodni ma problem z zanieczyszczeniem ropą naftową, niewiadomego pochodzenia. Rząd, krytykowany za nieudolność w walce z problemem, o wyciek oskarża Wenezuelę i grupy przestępcze. Tymczasem do pracy wzięli się wolontariusze, którzy we współpracy ze służbami starają się pozbyć zanieczyszczeń.

Od blisko dwóch miesięcy część brazylijskiego wybrzeża tonie w ropie naftowej, której pochodzenie nie jest do końca znane. Rządzący Brazylią prezydent Bolsonaro oskarżał w międzyczasie sąsiednią Wenezuelę, a później „akcję kryminalną”, której celem miałby być sabotaż krajowych inwestycji.

I choć kraj najprawdopodobniej nie jest winien wycieku – co potwierdzają analizy rządowej agencji IBAMA, według której olej nie został wyprodukowany w Brazylii – to w kraju i za granicą nie milkną komentarze, że rząd działa zbyt biernie. Do pracy wzięli się więc wolontariusze, którzy w sposób mniej lub bardziej zorganizowany starają się na własną rękę usuwać zanieczyszczenia.

Wolontariusze przeciw zanieczyszczeniom

Jak donoszą lokalne brazylijskie media, w nadmorskim mieście Bahia zawiązała się grupa wolontariuszy, która postanowiła własnymi siłami stawić czoła zanieczyszczeniom. Grupa „Strażników wybrzeża” (oryg. Guardiões do Litoral) ma dziesiątki tysięcy obserwujących na Instagramie, gdzie dzieli się relacjami ze swoich działań. Aktywiści współpracują również z personelem lokalnej agencji ochrony środowiska oraz z marynarką wojenną. W oczyszczanie wybrzeża zaangażowane są setki osób.

„Oto organizuje się społeczeństwo obywatelskie. Nasz ruch nie wspiera żadnej partii politycznej, popieramy naturę. (…) Chcemy wyjaśnienia [problemu] i skutecznego działania”- powiedział 37-letni Miguel Sehbe Neto, który kieruje jednym z 20 zespołów wolontariuszy, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Guardiões do Litoral (@guardioes_do_litoral)

Symbolicznie walkę z problemem zanieczyszczeń wsparł lokalny klub piłkarski EC Bahia. W poniedziałkowym meczu w drugiej lidze piłkarze zespołu wystąpili w koszulkach stylizowanych na zabrudzone ropą naftową:

Niezadowolenie z działań rządu

Choć w walce z problemem biorą udział funkcjonariusze państwowi, władze Brazylii oskarżane są o zbyt małe zaangażowanie w walkę z problemem.

Jak podaje BBC, w zeszły czwartek federalni prokuratorzy określili działania rządu jako porażkę, podkreślając że obszar dotknięty zanieczyszczeniami rozciąga się już na 2100 kilometrach brazylijskiego wybrzeża. W związku z tym wezwano władze do opracowania kompleksowej strategii walki z kryzysem.

Marcus André Melo – politolog z brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu w Pernambuco – podkreśla w rozmowie z „The Washington Post”, że bierność brazylijskich władz może wynikać z chęci osiągnięcia korzyści na arenie międzynarodowej, ponieważ ropa najprawdopodobniej pochodzi z sąsiedniej Wenezueli. Dlatego rząd miałby celowo zwlekać i interweniować dopiero w kulminacyjnym momencie. „Im większy kryzys, tym większy zysk” – podkreśla politolog. Ocenia on jednak strategię rządu jako nieskuteczną.

W poniedziałek wiceprezydent Hamilton Mourão ogłosił, że do walki z zanieczyszczeniami zaangażowanych zostanie 500 żołnierzy.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Horacio Selva

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.