Wrzesień 2023 roku był najcieplejszym, jaki kiedykolwiek odnotowano w Polsce. Wyjątkowo gorący w naszym kraju okazał się także początek października, przynosząc rekord temperaturowy dla tego miesiąca. Termometry w Legnicy pokazały we wtorek 29,2 st. Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) nazywa to wprost anomalią. Średnia temperatura we wrześniu w Polsce była w tym roku wyższa niż średnia dla czerwca.
Wskazania termometrów w 2023 roku nie przestają zaskakiwać. Jak informowaliśmy w ostatnich miesiącach, najcieplejszy w historii pomiarów był miniony lipiec. W jego trakcie miał miejsce także najgorętszy dzień, jeśli chodzi o średnią temperatur dla całego świata. Choć lato akurat w Polsce nie było rekordowo ciepłe, to w wyjątkowych warunkach pogodowych przywitaliśmy jesień.
Wrzesień okazał się bowiem być najcieplejszym w historii pomiarów, jeśli chodzi o nasz kraj. Podobnie było m.in. w Niemczech, Francji, czy Austrii. Średnia temperatura była o 3,6 st. Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej.
Najgorętszy wrzesień i początek października z rekordem
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB), średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła w kraju 17,7 st. Celsjusza. Co ciekawe, w sierpniu było to 19,6 st., w lipcu 19,3 st., natomiast w czerwcu 17,5 st. Celsjusza. – Wrzesień był więc cieplejszy od tegorocznego czerwca. Przypominamy, że czerwiec to miesiąc meteorologicznego lata – zwrócił uwagę IMGW-PIB w jednym z komunikatów.
W jednym z Twitterowych postów państwowy instytut zwrócił uwagę na wyjątkowość obserwowanych warunków pogodowych. – Zarówno my, jak i nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie od czasu, gdy zaczęto wykonywać pomiary temperatury powietrza na terenie kraju, nie zaznaliśmy tak ciepłego września. Początek października przebiegać będzie podobnie, jeśli chodzi o wysokie anomalie – podał IMGW-PIB.
Wyjątkowo ciepły w naszym kraju okazał się także początek października, przynosząc rekord temperaturowy dla tego miesiąca. Urządzenia pomiarowe w Legnicy pokazały we wtorek 3 października aż 29,2 st. Celsjusza. Bijąc tym samym krajowy rekord ustanowiony w 1966 roku.
„Szalony rok 2023”. Dla Polski to już trzy ważne rekordy
W najnowszym, dwujęzycznym komunikacie IMGW-PIB zwrócił uwagę, że to kolejne rekordy temperaturowe w tym roku w naszym kraju. – Szalony 2023 rok to już 3 najważniejsze rekordy w polskiej meteorologii. To najwyższa temperatura w styczniu, najcieplejszy wrzesień i najwyższa temperatura w październiku – podał państwowy instytut.
2023 rok, jeśli chodzi o ciepło, okazuje się wyjątkowy także w skali globalnej. Na obecną chwilę cieplej było jedynie w rekordowym 2016 roku. W wydanym w lipcu komunikacie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła między innymi, że z 98-proc. prawdopodobieństwem jeden z kolejnych pięciu lat, jak również cały okres najbliższych pięciu lat, będzie najgorętszym w historii pomiarów.
Jak podkreślała wówczas WMO, poza skutkami emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym roku na średnią temperatur na świecie istotnie będzie wpływać cykliczne zjawisko El Niño. Więcej o tym, co oznacza i jak aktualnie oddziałuje ono na sytuację, pisaliśmy szerzej TUTAJ.
_
Zdjęcie: LeManna / Shutterstock.com