Udostępnij

Za nami najgorętszy wrzesień i początek października z rekordem. „Szalony rok” w Polsce

04.10.2023

Wrzesień 2023 roku był najcieplejszym, jaki kiedykolwiek odnotowano w Polsce. Wyjątkowo gorący w naszym kraju okazał się także początek października, przynosząc rekord temperaturowy dla tego miesiąca. Termometry w Legnicy pokazały we wtorek 29,2 st. Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) nazywa to wprost anomalią. Średnia temperatura we wrześniu w Polsce była w tym roku wyższa niż średnia dla czerwca.

Wskazania termometrów w 2023 roku nie przestają zaskakiwać. Jak informowaliśmy w ostatnich miesiącach, najcieplejszy w historii pomiarów był miniony lipiec. W jego trakcie miał miejsce także najgorętszy dzień, jeśli chodzi o średnią temperatur dla całego świata. Choć lato akurat w Polsce nie było rekordowo ciepłe, to w wyjątkowych warunkach pogodowych przywitaliśmy jesień.

Wrzesień okazał się bowiem być najcieplejszym w historii pomiarów, jeśli chodzi o nasz kraj. Podobnie było m.in. w Niemczech, Francji, czy Austrii. Średnia temperatura była o 3,6 st. Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej.

Najgorętszy wrzesień i początek października z rekordem

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB), średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła w kraju 17,7 st. Celsjusza. Co ciekawe, w sierpniu było to 19,6 st., w lipcu 19,3 st., natomiast w czerwcu 17,5 st. Celsjusza. – Wrzesień był więc cieplejszy od tegorocznego czerwca. Przypominamy, że czerwiec to miesiąc meteorologicznego lata – zwrócił uwagę IMGW-PIB w jednym z komunikatów.

W jednym z Twitterowych postów państwowy instytut zwrócił uwagę na wyjątkowość obserwowanych warunków pogodowych. – Zarówno my, jak i nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie od czasu, gdy zaczęto wykonywać pomiary temperatury powietrza na terenie kraju, nie zaznaliśmy tak ciepłego września. Początek października przebiegać będzie podobnie, jeśli chodzi o wysokie anomalie – podał IMGW-PIB.

Wyjątkowo ciepły w naszym kraju okazał się także początek października, przynosząc rekord temperaturowy dla tego miesiąca. Urządzenia pomiarowe w Legnicy pokazały we wtorek 3 października aż 29,2 st. Celsjusza. Bijąc tym samym krajowy rekord ustanowiony w 1966 roku.

„Szalony rok 2023”. Dla Polski to już trzy ważne rekordy

W najnowszym, dwujęzycznym komunikacie IMGW-PIB zwrócił uwagę, że to kolejne rekordy temperaturowe w tym roku w naszym kraju. – Szalony 2023 rok to już 3 najważniejsze rekordy w polskiej meteorologii. To najwyższa temperatura w styczniu, najcieplejszy wrzesień i najwyższa temperatura w październiku – podał państwowy instytut.

2023 rok, jeśli chodzi o ciepło, okazuje się wyjątkowy także w skali globalnej. Na obecną chwilę cieplej było jedynie w rekordowym 2016 roku. W wydanym w lipcu komunikacie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła między innymi, że z 98-proc. prawdopodobieństwem jeden z kolejnych pięciu lat, jak również cały okres najbliższych pięciu lat, będzie najgorętszym w historii pomiarów.

Jak podkreślała wówczas WMO, poza skutkami emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym roku na średnią temperatur na świecie istotnie będzie wpływać cykliczne zjawisko El Niño. Więcej o tym, co oznacza i jak aktualnie oddziałuje ono na sytuację, pisaliśmy szerzej TUTAJ.

_

Zdjęcie: LeManna / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.