Udostępnij

Za ponad 1/3 emisji gazów cieplarnianych odpowiada 20 spółek. Ponad połowa to przedsiębiorstwa państwowe

11.10.2019

20 spółek wydobywa paliwa kopalne – ropę, węgiel i gaz – których spalanie odpowiada za ponad jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych na Ziemi od 1965 roku – wynika z niedawnego raportu organizacji Climate Accountability Institute. Choć są oni jedynie dostarczycielami paliw kopalnych, autorzy stawiają pytanie o moralną odpowiedzialność przedsiębiorstw. Co ciekawe, aż 12 spółek z listy to firmy państwowe, których polityka może pośrednio być kształtowana przez obywateli.

Według najnowszego raportu Climate Accountability Institute zaledwie 20 spółek odpowiada za ponad jedną trzecią globalnych emisji gazów cieplarnianych, wyprodukowanych od 1965 roku. Spółki te – zajmujące się wydobyciem ropy naftowej, gazu oraz węgla – odpowiadają pośrednio za emisje 480 miliardów ton dwutlenku węgla i metanu, które CAI przeliczyło na 35,45 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Wśród nich znajdują się powszechnie znani giganci branży wydobywczej, tacy jak rosyjski Gazprom, brytyjskie BP i brytyjsko-holenderski Shell.

 width=
Źródło: Climate Accountability Institute (wykres pochodzi z materiałów prasowych)

Oczywiście, bezpośrednio emisje zostały spowodowane przez ich klientów, od indywidualnych odbiorów, po inne przedsiębiorstwa wykorzystujące paliwa kopalne. Kwestia odpowiedzialności moralnej za spalanie paliw kopalnych, które wydobywają największe spółki, jest więc może i nieco kontrowersyjna. Nie ma jednak raczej nic kontrowersyjnego w stwierdzeniu, że spółki te dysponują ogromnym potencjałem, jeśli chodzi o kształtowanie przyszłości: od postaw klientów, choćby poprzez działania PR-owe, po oddziaływanie swoimi politykami na sytuację na globalnym rynku paliw (tak płynnych, jak i kopalnych).

Czy więc „odpowiedzialni” za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych mogliby stać się tymi, którzy przyczynią się do ich ograniczenia? I czy powstaną warunki, by byli do tego skłonni? Trudno ocenić.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że aż 12 z 20 wspomnianych spółek to przedsiębiorstwa państwowe. Ich polityka – a w tym to, czy środki finansowe przeznaczą na kolejne odwierty i szyby kopalń, czy np. inwestycje w źródła odnawialne – zależy więc pośrednio od obywateli, którzy – przynajmniej w państwach demokratycznych – wybierają rządzących. Od wybieranych przez nas polityków zależą także – co również nie jest niczym odkrywczym – ramy prawne, w których funkcjonują wspomniane przedsiębiorstwa, a także w których powstawać mogą inwestycje przyjazne klimatowi. Może warto więc działać.

 

Źródło: Climate Accountability Institute

Zdjęcie: Shutterstock/Robert Lucian Crusitu

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.