Udostępnij

Matka walczy w sądzie o uznanie, że zanieczyszczenie powietrza zabiło jej córkę. „Nie będą już w stanie uniknąć konsekwencji swojej bezczynności”

06.05.2019

Ella Kissi-Debrah – tak nazywała się dziewięcioletnia mieszkanka Londynu, która zmarła w lutym 2013 roku po ataku astmy – choroby, z którą zmagała się od trzech lat. Jak przekonują prawnicy jej rodziny, śmierć dziewczynki miała związek z silnym zanieczyszczeniem powietrza w zamieszkiwanej przez nią części miasta. Podczas czwartkowej rozprawy przedstawiono dowody, które przekonały sąd do decyzji o wznowieniu śledztwa w sprawie śmierci dziewczynki.

Dziewczynka walczyła z powracającymi atakami astmy przez trzy lata, w związku z chorobą przebywając w szpitalach 27 razy. Zmarła w lutym 2013 roku z powodu ostrej niewydolności oddechowej. Dziewczynka mieszkała około 25 metrów od londyńskiej South Circular Road, stanowiącej południową obwodnicę miasta.

Jak informuje CNBS News, kluczowym dowodem, na którym oparł swoją decyzję sąd, był raport przygotowany przez przez Stephena Holgate’a, profesora na brytyjskim Uniwersytecie w Southampton i byłego przewodniczącego komitetu doradczego rządu ds. zanieczyszczenia powietrza. Z dokumentu wynika, że ataki astmy, z którymi zmagała się dziewczynka, zbiegły się w czasie z przekroczeniami norm zanieczyszczenia w miejscu jej zamieszkania.

„Ostatnie sześć lat niewiedzy, dlaczego moja piękna i pełna życia córka zmarła, było trudne dla mnie i mojej rodziny. Ale mam nadzieję, że nowe śledztwo odpowie na pytanie, czy zanieczyszczenie powietrza odciągnęło ją od nas. Jeśli zostanie udowodnione, że to zanieczyszczenie zabiło Ellę, rząd będzie zmuszony usiąść i zauważyć, że ten skryty zabójca skraca życie naszym dzieciom” – powiedziała matka dziewczynki, Rosamunda Kissi-Debrah, po ogłoszeniu decyzji sądu.

Precedens

Jak relacjonują brytyjskie media, śmierć dziewięciolatki może być pierwszym przypadkiem w historii Wielkiej Brytanii, w którym zgon został oficjalnie (wyrokiem sądu) powiązany z zanieczyszczeniem powietrza.

„Chodzi o Ellę i wszystkie inne dzieci żyjące z zagrażającą życiu astmą. Może to mieć ogromne implikacje dla organów publicznych, które nie będą już w stanie uniknąć konsekwencji swojej bezczynności” – powiedziała „Guardianowi” Caroline Russell, zasiadająca w Zgromadzeniu Londyńskim członkini Partii Zielonych.

 

Źródła: The Guardian, CNBC News, Independent

Zdjęcie: Shutterstock/sevenMaps7

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.