Udostępnij

Za wjazd starym autem do centrum Londynu trzeba będzie zapłacić ponad 100 złotych

17.02.2017

Sadiq Khan zaapelował dziś do londyńczyków, by „pozbywali się brudnych diesli”, a wkrótce po tym ogłoszono nowe zasady wjazdu do centrum brytyjskiej stolicy. Kierowcy samochodów nie spełniających normy Euro 4 od 23 października zapłacą za to 21,5 funta – ponad 100 złotych. Tyle trzeba będzie zapłacić, by po centrum jeździć przez jeden dzień.

Nowa opłata została nazwana T-Charge, wyniesie 10 funtów i będzie pobierana od kierowców samochodów, które nie spełniają normy Euro 4. Ich posiadacze oprócz standardowej opłaty za wjazd do centrum, którą ustalono na 11,5 funta zapłacą także T-Charge, a więc w sumie 21 funtów i 50 pensów.

„T” odnosi się do „toksyczności” i jest realizacją wcześniejszych obietnic ograniczenia liczby jeżdżących po mieście starych samochodów – przede wszystkim diesli, bo przede wszystkim one są problemem w Londynie. Obietnica wynikała z poważnych problemów brytyjskiej stolicy z poziomami dwutlenku azotu w powietrzu. Ale także wynikami badań, które pokazały, że samochody wyposażone w silniki diesla emitują w ruchu miejskim o wiele więcej zanieczyszczeń nić wynikałoby z danych deklarowanych przez producentów.

– Londyńskie powietrze jest cichym i toksycznym zabójcą – powiedział Sadiq Khan ogłaszając wprowadzenie opłaty i podkreślił, że zmiany są ważnym krokiem w walce z zagrożeniem zdrowia publicznego, którym jest stan londyńskiego powietrza i sygnałem dla kierowców w stolicy, by rezygnowali z diesli, choć sama opłata obejmie wszystkie samochody nie spełniające normy Euro 4.

Także te benzynowe. Zapłacą również kierowcy niespełniających norm busów, które były zwolnione z opłaty za wjazd do centrum.

Na zniżkę mogą liczyć mieszkańcy strefy, którzy zapłacą jednego funta dziennie.

Zwolnieni z niej będą niepełnosprawni oraz taksówkarze.

Fot. Mike Knell/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.