Udostępnij

Zablokowali 3600 e-hulajnóg, bo są nieekologiczne. Sabotaż francuskiego Extinction Rebellion

09.12.2019

Aktywiści francuskiego Extinction Rebellion, w ramach – jak sami deklarują – sabotażu, dokonali zablokowania blisko 4 tysięcy elektrycznych hulajnóg, rozsianych po ulicach miast nad Sekwaną. Oberwały przede wszystkim urządzenia w Paryżu, choć akcja miała miejsce także w m.in.  Lyonie i Bordeaux. Zdaniem „rebeliantów” problem z e-hulajnogami polega na tym, że stwarzają jedynie pozór rozwiązania ekologicznego, szkodząc zarówno środowisku, jak i obciążając klimat.

Jak poinformowano w mediach społecznościowych francuskiego Extinction Rebellion, w zeszły czwartek aktywiści dokonali sabotażu rozrzuconych po francuskich miastach elektrycznych hulajnóg.

Akcją objęto 3600 urządzeń, w tym około 2 tysięcy w samym Paryżu. Zaklejone zostały umieszczone na pojazdach kody QR, uniemożliwiąc użytkownikom – przynajmniej na jakiś czas – ich skanowanie i tym samym korzystanie z urządzeń.

Jak twierdzi grupa, pomimo tego, że elektryczne hulajnogi promowane są jako rozwiązania ekologiczne, „zielone”, nie są one przyjazne dla klimatu. Aktywiści wskazują na kilka aspektów ich szkodliwości.

Najciekawsze wydają się dwa argumenty: Po pierwsze, mimo iż podróżujący hulajnogą elektryczną nie emituje spalin (a więc ani CO2, ani zanieczyszczeń powietrza tlenkami azotu), to produkowane są one przez osoby zajmujące się ich dystrybucją. Hulajnogi muszą bowiem zostać zebrane do punktów ładowania, czym nocą zajmują się ludzie wykonujący profesję tzw. lime juicer-a. Po drugie, jak wynika z cytowanych przez XR wyników badań, w przypadku większości badanych użytkowników e-hulajnóg urządzenie nie zastępuje podróży samochodem (co odciążałoby miejską infrastrukturę), lecz… spacer.

Ponadto aktywiści wskazują na środowiskowe i klimatyczne koszty, związane z samą produkcją elektrycznych hulajnóg, szczególnie wykorzystywanych w nich akumulatorów litowo-jonowych.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Paul Gueu

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.