Coraz bliżej wprowadzenia zakazu palenia węglem w Niepołomicach. Radni przyjęli w czwartek 22 kwietnia rezolucję w tej sprawie, ale ostateczny głos należy do sejmiku województwa. Tymczasem prace nad podobnym zakazem prowadzi kolejna małopolska gmina – Skawina.
Większość radnych w czwartkowym głosowaniu poparła zakaz palenia węglem w Niepołomicach. Cała rada nie mówiła jednym głosem – siedem osób było przeciw, a dwie się wstrzymały. Pomimo tego Niepołomice – po m.in. Zabierzowie i Tarnowie – są kolejną małopolską gminą, która może wprowadzić taki zakaz. Miałby obowiązywać od 2029 roku.
Przypomnijmy jednak, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik wojewódzki. Na razie nie zatwierdził żadnej z przyjętych rezolucji związanych z uchwałą antysmogową.
– Tak się złożyło, że podczas sesji przedstawiono również wyniki ankiety dotyczącej aktualizacji strategii rozwoju miasta i gminy Niepołomice. Okazało się, że 68 proc. mieszkańców za największy problem uważa zanieczyszczenie powietrza. Więcej osób wskazało na smog niż na problemy komunikacyjne czy brak chodników – mówi Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego. To, jego zdaniem zadecydowało, że rada przegłosowała zakaz palenia węglem w Niepołomicach. – Wcześniej radni mówili, że potrzebne będą konsultacje społeczne. Po tej ankiecie widać, że nie są konieczne, bo mieszkańcy dali jasno do zrozumienia, na czym im najbardziej zależy – komentuje Pawłowski.
Dodaje także, że w trakcie sesji przedstawione były trzy petycje złożone przez Alarm. Jedna z nich dotyczyła wprowadzania nakazu likwidacji pieców na paliwa stałe w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Druga – wprowadzenia dopłat do rachunków dla ubogich mieszkańców gminy, którzy zmienią źródło ogrzewania na przyjazne środowisku. W trzeciej petycji znalazł się postulat zakazu używania fajerwerków i innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie gminy.
– Wszystkie te petycje zostały uznane za zasadne – zaznacza Paweł Pawłowski.
Skawina dołączy do Niepołomic?
Prace nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem prowadzi także rada gminy Skawina. Według planu, nowe zasady miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2030 roku.
– 8 lat to wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do całkowitego odejścia od węgla. Wprowadzenie uchwały antysmogowej dla Skawiny to krok odważny, być może kontrowersyjny, ale konieczny. Wszystkim nam zależy na tym, by móc bez obaw o zdrowie przewietrzyć mieszkanie lub wyjść na spacer – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.
Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na maj.
W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny od 2022 roku zostałby także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach. Rada Miejska już w marcu 2019 roku podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie. Finalnie nie weszła w życie, ponieważ nie przyjął jej sejmik województwa.
Zdjęcie: Krzysztof Tabor/Shutterstock