Udostępnij

Kolejna małopolska gmina chce zakazu palenia węglem. Niepołomice mają nadzieję na lepsze powietrze

23.04.2021

Coraz bliżej wprowadzenia zakazu palenia węglem w Niepołomicach. Radni przyjęli w czwartek 22 kwietnia rezolucję w tej sprawie, ale ostateczny głos należy do sejmiku województwa. Tymczasem prace nad podobnym zakazem prowadzi kolejna małopolska gmina – Skawina.

Większość radnych w czwartkowym głosowaniu poparła zakaz palenia węglem w Niepołomicach. Cała rada nie mówiła jednym głosem – siedem osób było przeciw, a dwie się wstrzymały. Pomimo tego Niepołomice – po m.in. Zabierzowie i Tarnowie – są kolejną małopolską gminą, która może wprowadzić taki zakaz. Miałby obowiązywać od 2029 roku.

Przypomnijmy jednak, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik wojewódzki. Na razie nie zatwierdził żadnej z przyjętych rezolucji związanych z uchwałą antysmogową.

– Tak się złożyło, że podczas sesji przedstawiono również wyniki ankiety dotyczącej aktualizacji strategii rozwoju miasta i gminy Niepołomice. Okazało się, że 68 proc. mieszkańców za największy problem uważa zanieczyszczenie powietrza. Więcej osób wskazało na smog niż na problemy komunikacyjne czy brak chodników – mówi Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego. To, jego zdaniem zadecydowało, że rada przegłosowała zakaz palenia węglem w Niepołomicach. – Wcześniej radni mówili, że potrzebne będą konsultacje społeczne. Po tej ankiecie widać, że nie są konieczne, bo mieszkańcy dali jasno do zrozumienia, na czym im najbardziej zależy – komentuje Pawłowski.

Dodaje także, że w trakcie sesji przedstawione były trzy petycje złożone przez Alarm. Jedna z nich dotyczyła wprowadzania nakazu likwidacji pieców na paliwa stałe w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Druga – wprowadzenia dopłat do rachunków dla ubogich mieszkańców gminy, którzy zmienią źródło ogrzewania na przyjazne środowisku. W trzeciej petycji znalazł się postulat zakazu używania fajerwerków i innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie gminy.

– Wszystkie te petycje zostały uznane za zasadne – zaznacza Paweł Pawłowski. 

Skawina dołączy do Niepołomic?

Prace nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem prowadzi także rada gminy Skawina. Według planu, nowe zasady miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2030 roku.

– 8 lat to wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do całkowitego odejścia od węgla. Wprowadzenie uchwały antysmogowej dla Skawiny to krok odważny, być może kontrowersyjny, ale konieczny. Wszystkim nam zależy na tym, by móc bez obaw o zdrowie przewietrzyć mieszkanie lub wyjść na spacer – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na maj.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny od 2022 roku zostałby także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach. Rada Miejska już w marcu 2019 roku podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie. Finalnie nie weszła w życie, ponieważ nie przyjął jej sejmik województwa.

Zdjęcie: Krzysztof Tabor/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.