Udostępnij

Mazowiecki Sejmik nie zajął się dziś uchwałą antysmogową. PAS: Czas odejść od węgla z Rosji

22.03.2022

Sejmik Województwa Mazowieckiego miał dziś zająć się nowymi przepisami antysmogowymi dla Warszawy i sąsiadujących z nią gmin. Postanowiono jednak zdjąć ten temat z porządku obrad. Aktywiści antysmogowi mają nadzieję, że przepisy uda się przyjąć na następnej sesji, tj. 26 kwietnia, jednak i to nie jest przesądzone. Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że zakaz spalania węgla w stolicy i jej „obwarzanku” to nie tylko korzyści zdrowotne. PAS podkreśla, że to także środek do rezygnacji z importu paliw kopalnych z Rosji, ponieważ połowa węgla spalanego w polskich domach pochodzi z Federacji Rosyjskiej.

We wtorek 22 marca jakość powietrza w Warszawie nie należała do najlepszych. Jak informowali od rana lokalni aktywiści , w rankingu Air Quality Index stolica Polski znajdowała się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Obok indyjskiego Mumbaju, Delhi czy pakistańskiego Lahore. O niezadowalającym stanie powietrza informowały także inne platformy.

Dzień ten miał szansę na pozytywny wydźwięk w kontekście jakości powietrza. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego mieli się dziś bowiem zająć zmianami w wojewódzkiej uchwale antysmogowej. Punkt ten spadł jednak z porządku obrad.

Zakaz spalania węgla w stolicy i „obwarzanku”

“Liczymy na to, że uchwała zostanie przyjęta jak najszybciej, czyli – miejmy nadzieję – na następnej sesji sejmiku. To nie jest czas na kolejne rozważania i kolejne dopasowywanie tej uchwały, ponieważ proces konsultacji trwa już od lata ubiegłego roku. Jest więc ona bardzo długo konsultowana” – komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. “My w tych konsultacjach braliśmy udział. Z uchwały wypadło kilka zapisów, na których nam zależało, ale jest to dobry dokument, który wprowadza zakaz węgla dla Warszawy i ‘obwarzanka’ warszawskiego” – zwraca uwagę rzecznik PAS. 

Przypomnijmy, nowe przepisy miały wprowadzić zakaz spalania węgla w Warszawie od października 2023 roku, natomiast w „obwarzanku” warszawskim od początku 2028 roku. Koniec z węglem w stolicy jest jedną z obietnic Prezydenta Trzaskowskiego. Więcej o przepisach, którymi nie zajęli się dziś mazowieccy radni, przeczytać można TUTAJ.

Połowa spalanego w domach węgla przyjeżdża z Rosji

“Uchwała powinna zostać przyjęta, a powodów jest kilka. Oczywisty powód dotyczy kwestii zdrowia mieszkańców. Równocześnie odchodzenie od importu paliw kopalnych z Rosji powinno być jak najszybsze. Wiemy, że w tej chwili połowa węgla spalanego w gospodarstwach domowych przyjeżdża do nas z Federacji Rosyjskiej. Wiemy, że planowane jest odejście od importu gazu z Rosji, zastępując go za sprawą Baltic Pipe i transportu LNG. Powinniśmy jednak równocześnie zacząć odchodzić od rosyjskiego węgla” – podkreśla Siergiej.

_

Zdjęcie: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.