10 małopolskich gmin z zakazem ogrzewania węglem? Pojawiły się apele mieszkańców

3497
2
Podziel się:
Zakaz stosowania węgla w 10 gminach – apel antysmogowych aktywistów z Małopolski

Wprowadzenie zakazu spalania węgla w budynkach postuluje dziesięć alarmów smogowych z województwa małopolskiego. Aktywiści apelują o zaostrzenie uchwały antysmogowej i wprowadzenie na terenie ich miejscowości zakazu stosowania węgla, przy uwzględnieniu kilkuletniego okresu przejściowego.

O wprowadzenie zakazu wnoszą alarmy smogowe z: Chełmka, Czernichowa, Krzeszowic, Niepołomic, Nowego Targu, Oświęcimia, Wieliczki, Zabierzowa, Zakopanego i Zielonek. Mieszkańcy apelują do prezydentów, wójtów i burmistrzów, a także do rad miejskich i gminnych. O swoim apelu informują także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Apel przygotowany w dziesięciu małopolskich miejscowościach wskazuje na rosnącą świadomość problemu smogu oraz niezadowolenie wynikające z braku poprawy jakości powietrza na przestrzeni ostatnich lat.

W uzasadnieniu aktywistów Alarmu Smogowego z Wieliczki, czytamy: „Na terenie Miasta i Gminy Wieliczka od 1 lipca 2017 roku obowiązują przepisy uchwały antysmogowej dla Małopolski. Niestety przepisy te w naszej gminie nie są wdrażane w wystarczający sposób. Dotychczas Gmina Wieliczka wprowadziła niektóre elementy polityki antysmogowej m.in. dopłaty do wymiany pieców, informacja mieszkańców. Pomimo realizacji tej polityki, stan powietrza w gminie Wieliczka nie uległ żadnej zauważalnej poprawie i nadal jest bardzo zły, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia.”

Aktywiści apelują także, aby nowe poprawione przepisy uwzględniały pilne wprowadzenie zakazu instalacji źródeł ogrzewania na węgiel w nowo powstających budynkach, remontowanych kotłowniach, w których dochodzi do wymiany źródła ogrzewania oraz w przypadku wymiany starych kotłów i pieców węglowych.

Pierwszym miastem, które wprowadziło zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych był Kraków. Również we Wrocławiu i jedenastu dolnośląskich uzdrowiskach obowiązywać będzie podobne przepisy od 1 lipca 2028. Do Krakowa i Wrocławia wkrótce dołączą inne miasta. Propozycja wprowadzenia zakazu stosowania węgla została wpisana do projektu uchwały antysmogowej dla Sopotu. Również Racibórz, Sosnowiec, Rybnik oraz Podkowa Leśna na Mazowszu zgłaszają chęć podobnego zakazu.

Jak twierdzą mieszkańcy, główną przyczyną smogu w sezonie grzewczym jest spalanie węgla, dlatego aby rozwiązać ten problem, należy wprowadzić zakaz stosowania węgla do ogrzewania budynków. Obowiązujące obecnie przepisy antysmogowe nie stwarzają najmniejszych szans na obniżenie szkodliwych stężeń zanieczyszczeń w najbliższej przyszłości. Obecne poziomy oferowanych dotacji, wciąż istniejąca możliwość instalacji pieców węglowych i długie okresy przejściowe na likwidację „kopciuchów” odwlekają w czasie oczekiwaną poprawę jakości powietrza. Odległe terminy nie są akceptowane przez lokalne społeczności, których członkowie domagają się zdecydowanych i przede wszystkim skutecznych działań, wzorowanych na przepisach dla miasta Krakowa.

Źródło: informacja prasowa PAS.

 

Źródło: Informacja prasowa PAS

Zdjęcie: Shutterstock/sirtravelalot

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
spodlasaDarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

Mam proste pytanie: czy nauczono mieszkańców prawidłowej obsługi posiadanych kotłów? I kolejne: czy wnioskodawcy widzieli dane GIOS? Nawet przy fatalnej edukacji technicznej widoczny jest postęp. Zaryzykuję opinię, że za kilka lat miejscowości takie jak Nowy Targ będą czystsze od Krakowa, bez zakazów. Z wielu powodów, jednym z nich będzie naturalne zastępowanie kotłów górnego spalania prostymi w obsłudze automatycznymi oraz “dolniakami”. W tej chwili Małopolska jest blisko zmieszczenia się w średniorocznej normie PM10, w Krakowie do tego bardzo daleko. Jako chemik zapytam aktywistów alarmów smogowych o SO2. Ten gaz powstaje podczas spalania węgla więc zimą stężenie jest najwyższe. Ale gdy analizuje… Czytaj więcej »