Udostępnij

Zakaz palenia węglem się sprawdza. „Nie zakładam już maseczki antysmogowej” [PODCAST]

29.11.2021

O węglu mówi się dużo – przede wszystkim w kontekście ocieplania się klimatu. Trochę rzadziej wspomina się o nim, kiedy rozmawiamy na temat ogrzewania domów. Niesłusznie. A dlaczego? To proste pytanie, które zadajemy w kolejnym odcinku naszego cyklu podcastów. To jednocześnie pierwszy podcast w ramach projektu „Pożegnanie z węglem”, w którym wytłumaczymy, dlaczego zakaz spalania „czarnego złota” jest ważny i pokażemy gminy chcące go wprowadzić.

Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do tego, że przyczyną smogu są skrajne sytuacje. Ktoś w okolicy pali w piecu odpadami, wkłada do niego mokre drewno, lakierowane pozostałości po starych meblach – i to wtedy w powietrzu unosi się dusząca woń zanieczyszczeń. Wydaje się, że walka z tymi zanieczyszczeniami idzie nawet nieźle.

W końcu działa program Czyste Powietrze, dzięki któremu można wymienić stary piec na nowoczesny kocioł piątej klasy. Problem w tym, że nawet takie urządzenia nie skończą w Polsce problemu zanieczyszczenia powietrza. Kolejne miasta odchodzą lub przymierzają się do odejścia od użycia węgla w domowych paleniskach, a tylko do końca roku w ramach Czystego Powietrza można ubiegać się o zwrot pieniędzy za zakup kotła na to paliwo. Dlaczego powinniśmy wprowadzać zakaz używania węgla w ogrzewnictwie? W kolejnym odcinku naszego cyklu podcastów mówi o tym profesor Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.

Świat dotuje smog i ocieplenie klimatu

Jak podkreśla Kleczkowski, kotły na węgiel zawsze będą przyczyniały się do występowania zanieczyszczeń, jak i do ocieplania się klimatu. Nieco lepiej jest z gazem, który nie dokłada się do smogu, a w zależności od technologii emituje nawet o połowę mniej związków przyczyniających się do kryzysu klimatycznego. Jak mówi naukowiec, gaz ziemny i tak będzie paliwem przejściowym. Dlatego warto stawiać na inne źródła ogrzewania – na przykład pompy ciepła.

– To byłby skok o jeszcze jedną generację do przodu. A dotowanie węgla to nieporozumienie. W skali świata paliwa kopalne są wspierane kwotą około pół biliona dolarów rocznie. Świat dotuje ocieplanie się klimatu, zamiast inwestować w czyste technologie- mówi Kleczkowski.

Jak skończyć ze smogiem? Zakaz węgla nieunikniony

Profesor twierdzi, że najlepszym sposobem walki ze smogiem jest łączenie dotacji z kategorycznym zakazem ogrzewania paliwami stałymi. Argumentuje, że takie rozwiązanie sprawdziło się w Krakowie, gdzie funkcjonuje od 2019 roku. Do jego wypracowania przyczyniła się działalność Krakowskiego Alarmu Smogowego.

– Sytuacja się poprawiła. Od dwóch lat nie zakładam maseczki antysmogowej – zauważa uczony. – To jednak nie tylko subiektywne odczucie. Postęp wykazują również badania.

Jak mówi Kleczkowski, stężenie szkodliwych pyłów PM2,5 w całej Polsce spadło w ostatnich latach o ok. 20 proc. To wynik wymiany pieców, ale i skutek wyższych temperatur. W Krakowie wartość ta wyniosła jednak aż 41 proc. Wynika to z analizy przeprowadzonych przez pracowników AGH.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Aliaksandra Post / Shutterstock

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.