Udostępnij

Zakaz wjazdu SUV-ów do centrów miast? Powodem bezpieczeństwo i emisje

21.02.2020

Duże auta osobowe szkodzą środowisku i są niebezpieczne dla pieszych – stwierdziła Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETCS). Dlatego instytucja wezwała do wprowadzenia zakazu wjazdu dla SUV-ów do centrów miast.

ETCS w swoim apelu skupia się przede wszystkim na bezpieczeństwie pieszych. „Badania pokazują, że możliwość doznania poważnych obrażeń lub śmierci pieszego jest wyższe w przypadku zderzeń z SUV-ami i samochodami dostawczymi.” – czytamy w oświadczeniu Rady. Wpływać ma na to konstrukcja modeli popularnego segmentu samochodów osobowych. Są one wyższe, cięższe, mają większe zderzaki. Wyżej osadzone okna ograniczają też widoczność przy cofaniu. Podwyższa to ryzyko potrącenia pieszego – szczególnie w przypadku dzieci czy niepełnosprawnych poruszających się wózkach.

Bezpieczeństwo to jednak nie wszystko. SUV-y emitują również więcej dwutlenku węgla niż mniejsze osobówki. Według danych przedstawionych przez Unię Europejską największe auta tego segmentu emitują średnio 170 gramów CO2 na kilometr. Mniejsze SUV-y wypuszczają do atmosfery około 121 gramów tego gazu na kilometr. Dla kompaktowego auta o takiej samej długości liczba ta wynosi 105 gramów. Najnowszy limit narzucony przez UE mówi z kolei o zaledwie 95 gramach. Będzie on dotyczył wszystkich osobówek i zacznie obowiązywać od 2022 roku.


Mimo swojej szkodliwości duże osobówki dominują na listach bestsellerów salonów samochodowych. Co trzecie auto kupowane na świecie to właśnie SUV. W Polsce stanowią one aż 35 procent sprzedaży, w całej Europie – 40.

Zdjęcie: Giovanni Love / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.