Udostępnij

Zakażą butelkowania wody z naturalnych źródeł. Dla ochrony środowiska

27.02.2020

Stan Waszyngton zakaże producentom wody w butelkach korzystania ze źródeł w Górach Kaskadowych. „Wszelkie wykorzystanie wody do komercyjnej produkcji wody butelkowanej jest uważane za szkodliwe dla dobra i interesu publicznego” – tak senat stanu uzasadnił swoją decyzję.

„Waszyngton wyznacza drogę do przełomowego rozwiązania” – napisała w oświadczeniu Mary Grant, dyrektor z Food & Water Action. „To ustawodawstwo zabroni jednego z najgorszych nadużyć przedsiębiorstw [produkujących napoje] – wydobywania lokalnych zasobów wody i rozsyłania ich po całym kraju”. Senat stanowy przegłosował nowe przepisy w połowie lutego. Teraz projekt trafił do Izby Reprezentantów.

Woda w butelkach to najbardziej masowo produkowany i kupowany napój w USA. Jednak mieszkańcy terenów, gdzie woda jest pobierana, od dawna sprzeciwiają się działalności wielkich korporacji spożywczych. Protestowało niemal całe hrabstwo Lewis w stanie Waszyngton, gdzie firma Crystal Geyser chciała pobierać wodę do swoich produktów – w planie było pompowanie aż 400 galonów, czyli 1500 litrów na minutę. Nowe przepisy uniemożliwią uruchomienie tej produkcji.

Wielkie kontrowersje wywołuje również działalność globalnej marki Nestle, która pompuje wodę z lasu państwowego San Bernardino w Kalifornii. Robi to legalnie, ale jest oskarżana o wydobywanie większej ilości wody niż ta, na którą ma pozwolenie. Kontrowersje wywołało też pobieranie wody podczas wielkiej suszy w 2015 roku.

Zakazem już zainteresowały się inne stany. W niektórych wcześniej wprowadzono przepisy, mające chronić naturalne zasoby – na przykład Michigan i Maine ustanowiły prawo, które ma chronić wody podziemne przed komercyjnym wykorzystaniem. Na Florydzie petycja online przeciwko butelkowaniu wody przez Nestle z Ginnie Springs ma ponad 83 000 podpisów. W Oregonie lokalni urzędnicy porzucili umowę z Nestle, które chciało otworzyć tam swój zakład produkcyjny, w związku z obawami dotyczącymi środowiska.

Zdjęcie: phM2019/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.