Udostępnij

Zakażą butelkowania wody z naturalnych źródeł. Dla ochrony środowiska

10.01.2024

Stan Waszyngton zakaże producentom wody w butelkach korzystania ze źródeł w Górach Kaskadowych. „Wszelkie wykorzystanie wody do komercyjnej produkcji wody butelkowanej jest uważane za szkodliwe dla dobra i interesu publicznego” – tak senat stanu uzasadnił swoją decyzję.

„Waszyngton wyznacza drogę do przełomowego rozwiązania” – napisała w oświadczeniu Mary Grant, dyrektor z Food & Water Action. „To ustawodawstwo zabroni jednego z najgorszych nadużyć przedsiębiorstw [produkujących napoje] – wydobywania lokalnych zasobów wody i rozsyłania ich po całym kraju”. Senat stanowy przegłosował nowe przepisy w połowie lutego. Teraz projekt trafił do Izby Reprezentantów.

Woda w butelkach to najbardziej masowo produkowany i kupowany napój w USA. Jednak mieszkańcy terenów, gdzie woda jest pobierana, od dawna sprzeciwiają się działalności wielkich korporacji spożywczych. Protestowało niemal całe hrabstwo Lewis w stanie Waszyngton, gdzie firma Crystal Geyser chciała pobierać wodę do swoich produktów – w planie było pompowanie aż 400 galonów, czyli 1500 litrów na minutę. Nowe przepisy uniemożliwią uruchomienie tej produkcji.

Wielkie kontrowersje wywołuje również działalność globalnej marki Nestle, która pompuje wodę z lasu państwowego San Bernardino w Kalifornii. Robi to legalnie, ale jest oskarżana o wydobywanie większej ilości wody niż ta, na którą ma pozwolenie. Kontrowersje wywołało też pobieranie wody podczas wielkiej suszy w 2015 roku.

Zakazem już zainteresowały się inne stany. W niektórych wcześniej wprowadzono przepisy, mające chronić naturalne zasoby – na przykład Michigan i Maine ustanowiły prawo, które ma chronić wody podziemne przed komercyjnym wykorzystaniem. Na Florydzie petycja online przeciwko butelkowaniu wody przez Nestle z Ginnie Springs ma ponad 83 000 podpisów. W Oregonie lokalni urzędnicy porzucili umowę z Nestle, które chciało otworzyć tam swój zakład produkcyjny, w związku z obawami dotyczącymi środowiska.

Zdjęcie: phM2019/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.