Udostępnij

Zakład znanej firmy ukarany za zanieczyszczenie kanalizacji. Do zapłaty 80 tys. funtów grzywny i 48 tys. kosztów sądowych

02.05.2019

Spółka Kronospan została ukarana grzywną w wysokości 80 tysięcy funtów, po tym jak w walijskim zakładzie doszło do nieuprawnionego zanieczyszczenia kanalizacji – informują lokalne media. Ponadto firma musi pokryć niemal 48 tysięcy funtów kosztów sądowych.

Jak relacjonuje portal „Shropshite Star”, zakład produkujący płyty drewnopochodne został pozwany przez Welsh Water, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działające na terenie Walii. W czerwcu 2018 roku w oczyszczalni Five Fords w Wrexham wykryto wysokie stężenia amoniaku w ściekach. Jak wykazało śledztwo pracowników spółki Welsh Water, pochodziły one z Kronospanu znajdującego się w miejscowości Chirk.

Podczas kontroli przeprowadzonej w zakładzie pobrano próbki, po analizie których stwierdzono naruszenie umowy z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym. Pracownicy Welsh Water natknęli się ponadto na kolejny nieuprawiony zrzut. W sądzie firma przyznała się do zarzucanych naruszeń.

„Kronospanowi jest bardzo przykro z powodu incydentu w czerwcu 2018 r., kiedy prowadziliśmy działania związane z czyszczeniem instalacji. Doprowadziło to do przypadkowego przedostania się [zanieczyszczeń – S.M.] do sieci kanalizacyjnej, co miało niewielki wpływ na jakość wody. (…)

Było to spowodowane ludzkim błędem w czasie, gdy obok normalnych działań trwały znaczące prace budowlane” – powiedział rzecznik brytyjskiego Kronospanu, cytowany m.in. przez dziennik „The Leader”.

Burzliwa historia

Fabryka Kronospanu w Chirk powstał w 1970 roku, jako pierwszy zakład spółki poza Austrią. Dziś założona w 1987 roku spółka jest największym na świecie producentem płyt drewnopochodnych – z siedmioma zakładami w Polsce (w Mielcu, Poznaniu, Pustkowie, Rudawie, Strzelcach Opolskich, Szczecinie i Szczecinku).

Wspomniany zakład w Chirk nie pierwszy raz ma problemy związane z zanieczyszczeniem wód. W latach 2001-2005 firma była kilkukrotnie karana grzywnami za niedozwolone emisje ścieków, do kanalizacji oraz miejscowej rzeki.

Ponadto wobec oddziału w Chirk pojawiały się zarzuty mieszkańców odnośnie zanieczyszczanie powietrza – uciążliwych zapachów, a także odkładającego się w mieście pyłu. W 2017 roku rozważano w związku z tym pozew przeciwko firmie.

 

Źródła: The Leader, Shropshire Star, Kronospan, Western Mail, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Wozzie

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.