Zakład znanej firmy ukarany za zanieczyszczenie kanalizacji. Do zapłaty 80 tys. funtów grzywny i 48 tys. kosztów sądowych

3353
0
Podziel się:
Kronospan na Wyspach ukarany za zanieczyszczenie kanalizacji. Do zapłaty 80 tys. funtów grzywny i 48 tys. kosztów sądowych

Spółka Kronospan została ukarana grzywną w wysokości 80 tysięcy funtów, po tym jak w walijskim zakładzie doszło do nieuprawnionego zanieczyszczenia kanalizacji – informują lokalne media. Ponadto firma musi pokryć niemal 48 tysięcy funtów kosztów sądowych.

Jak relacjonuje portal „Shropshite Star”, zakład produkujący płyty drewnopochodne został pozwany przez Welsh Water, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działające na terenie Walii. W czerwcu 2018 roku w oczyszczalni Five Fords w Wrexham wykryto wysokie stężenia amoniaku w ściekach. Jak wykazało śledztwo pracowników spółki Welsh Water, pochodziły one z Kronospanu znajdującego się w miejscowości Chirk.

Podczas kontroli przeprowadzonej w zakładzie pobrano próbki, po analizie których stwierdzono naruszenie umowy z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym. Pracownicy Welsh Water natknęli się ponadto na kolejny nieuprawiony zrzut. W sądzie firma przyznała się do zarzucanych naruszeń.

„Kronospanowi jest bardzo przykro z powodu incydentu w czerwcu 2018 r., kiedy prowadziliśmy działania związane z czyszczeniem instalacji. Doprowadziło to do przypadkowego przedostania się [zanieczyszczeń – S.M.] do sieci kanalizacyjnej, co miało niewielki wpływ na jakość wody. (…)

Było to spowodowane ludzkim błędem w czasie, gdy obok normalnych działań trwały znaczące prace budowlane” – powiedział rzecznik brytyjskiego Kronospanu, cytowany m.in. przez dziennik „The Leader”.

Burzliwa historia

Fabryka Kronospanu w Chirk powstał w 1970 roku, jako pierwszy zakład spółki poza Austrią. Dziś założona w 1987 roku spółka jest największym na świecie producentem płyt drewnopochodnych – z siedmioma zakładami w Polsce (w Mielcu, Poznaniu, Pustkowie, Rudawie, Strzelcach Opolskich, Szczecinie i Szczecinku).

Wspomniany zakład w Chirk nie pierwszy raz ma problemy związane z zanieczyszczeniem wód. W latach 2001-2005 firma była kilkukrotnie karana grzywnami za niedozwolone emisje ścieków, do kanalizacji oraz miejscowej rzeki.

Ponadto wobec oddziału w Chirk pojawiały się zarzuty mieszkańców odnośnie zanieczyszczanie powietrza – uciążliwych zapachów, a także odkładającego się w mieście pyłu. W 2017 roku rozważano w związku z tym pozew przeciwko firmie.

 

Źródła: The Leader, Shropshire Star, Kronospan, Western Mail, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Wozzie

Podziel się: