Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała zamknięcie elektrowni „Bełchatów” na 2036 rok. Wygaszenie czeka też dwa pola wydobycia węgla brunatnego, które zasilają instalację. Dzięki temu do województwa Łódzkiego popłyną pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Właściciele największej polskiej elektrowni zapowiedzieli jej stopniowe wygaszanie od 2030 roku. Proces ten potrwa sześć lat. W tym scenariuszu nie będzie już sensu utrzymywać wydobycia w złożach węgla brunatnego w regionie. Ten służy głównie do wytwarzania prądu w pobliskich blokach energetycznych. Zakończenie wydobycia w złożach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. Ostatecznie wyjaśniła się również sprawa Złoczewa, gdzie miała powstać nowa odkrywka. Zamknięcie elektrowni „Bełchatów” oznacza, że inwestycja nie powstanie.
Czytaj również: Ekonomistka o konsekwencjach nowych kopalni odkrywkowych
Taki ciąg wydarzeń zapowiada „Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji” opublikowany przez Marszałka Województwa Łódzkiego. Dzięki jego opublikowaniu region będzie mógł sięgnąć po środki z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
– Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Nie oznacza to, że region pożegna się z energetyką. PGE planuje tam inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę o mocy 700 megawatów (MW), a także magazyny mieszczące 300 MW energii. To jednak niewiele biorąc pod uwagę obecne możliwości elektrowni „Bełchatów”. Jej moc to aż 5 gigawatów. W regionie ma powstać również centrum technologiczne odnawialnych źródeł energii. Inwestycje w początkowym etapie mają pochłonąć 5 miliardów złotych – czytamy w oświadczeniu spółki.
Źródło zdjęcia: Damian Ługowski / Shutterstock