PGE podało datę zamknięcia elektrowni w Bełchatowie. Region ma się zazielenić

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała zamknięcie elektrowni „Bełchatów” na 2036 rok. Wygaszenie czeka też dwa pola wydobycia węgla brunatnego, które zasilają instalację. Dzięki temu do województwa Łódzkiego popłyną pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Właściciele największej polskiej elektrowni zapowiedzieli jej stopniowe wygaszanie od 2030 roku. Proces ten potrwa sześć lat. W tym scenariuszu nie będzie już sensu utrzymywać wydobycia w złożach węgla brunatnego w regionie. Ten służy głównie do wytwarzania prądu w pobliskich blokach energetycznych. Zakończenie wydobycia w złożach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. Ostatecznie wyjaśniła się również sprawa Złoczewa, gdzie miała powstać nowa odkrywka. Zamknięcie elektrowni „Bełchatów” oznacza, że inwestycja nie powstanie.
Czytaj również: Ekonomistka o konsekwencjach nowych kopalni odkrywkowych
Taki ciąg wydarzeń zapowiada „Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji” opublikowany przez Marszałka Województwa Łódzkiego. Dzięki jego opublikowaniu region będzie mógł sięgnąć po środki z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
– Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Nie oznacza to, że region pożegna się z energetyką. PGE planuje tam inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę o mocy 700 megawatów (MW), a także magazyny mieszczące 300 MW energii. To jednak niewiele biorąc pod uwagę obecne możliwości elektrowni „Bełchatów”. Jej moc to aż 5 gigawatów. W regionie ma powstać również centrum technologiczne odnawialnych źródeł energii. Inwestycje w początkowym etapie mają pochłonąć 5 miliardów złotych – czytamy w oświadczeniu spółki.
Źródło zdjęcia: Damian Ługowski / Shutterstock