Udostępnij

Zamknięte drogi i ewakuacja mieszkańców. Lodowiec na Mont Blanc się rozpada

25.09.2019

Włoskie władze zamknęły drogi pod najwyższą górą Europy i zarządziły ewakuację mieszkańców najbliższej okolicy. Taką decyzję podjęto po doniesieniach naukowców, którzy ostrzegają, że fragment lodowca znajdującego się na Mont Blanc może spaść. 

Informacja o zagrożeniu pod Mont Blanc obiegła świat w symbolicznym momencie. Tego samego dnia, 300 kilometrów dalej, w Monako, specjaliści IPCC ogłosili dramatyczny raport dotyczący oceanów i kriosfery. Piszą w nim, że topnienie lodowców i rosnące poziomy wody mogą wpłynąć na życie ponad 1,3 miliarda ludzi na świecie.

Mieszkańcy włoskich podgórskich miejscowości odczuwają to już dziś. Burmistrz miasta Courmayeur ogłosił zamknięcie wszystkich dróg pod Mont Blanc po tym, jak specjaliści z Fondazione Montagna Sicura (Fundacja Bezpieczne Góry) zaalarmowali, że 25 tysięcy metrów sześciennych lodowca Planpincieux grozi spadnięciem. Wyliczyli, że dziennie przesuwa się po 50-60 cm. Mimo wszystko trudno jest przewidzieć, kiedy i czy spadnie z Mont Blanc.

Dla bezpieczeństwa mieszkańcy wyżej położonych terenów po włoskiej stronie zostali ewakuowani.

„To kolejny dowód na to, że góra jest pod silnym wpływem zmian klimatu” – powiedział burmistrz Stefano Miserocchi w rozmowie z mediami. Zaznaczył, że Mont Blanc staje się „coraz bardziej wrażliwa”.

Rosnące temperatury mają ogromny wpływ na życie w rejonach wysokogórskich i podgórskich. To nie pierwsza groźna sytuacja pod Mont Blanc związana z pogodą. W sierpniu zeszłego roku starsza para zginęła w Courmayer, kiedy ich samochód został zmieciony przez osuwisko. Miesiąc później od lodowca la Charpoua (po francuskiej stronie) odłamał się kawał lodu.

Naukowcy alarmują, że jeśli nie ograniczymy ocieplenia klimatu, do końca XXI wieku małe i średnie lodowce w Europie, wschodniej Afryce, Indonezji i tropikalnych Andach stracą nawet do 80 proc. swojej masy. Na Islandii już zniknął jeden lodowiec – mieszkańcy wyprawili mu symboliczny pogrzeb.  Podobne wydarzenie zorganizowali aktywiści ze Szwajcarii. Pożegnali topniejący lodowiec Pizol.

Zdjęcie: Andrei Moldovan 2709/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.