Zamknięte drogi i ewakuacja mieszkańców. Lodowiec na Mont Blanc się rozpada

4516
0
Podziel się:

Włoskie władze zamknęły drogi pod najwyższą górą Europy i zarządziły ewakuację mieszkańców najbliższej okolicy. Taką decyzję podjęto po doniesieniach naukowców, którzy ostrzegają, że fragment lodowca znajdującego się na Mont Blanc może spaść. 

Informacja o zagrożeniu pod Mont Blanc obiegła świat w symbolicznym momencie. Tego samego dnia, 300 kilometrów dalej, w Monako, specjaliści IPCC ogłosili dramatyczny raport dotyczący oceanów i kriosfery. Piszą w nim, że topnienie lodowców i rosnące poziomy wody mogą wpłynąć na życie ponad 1,3 miliarda ludzi na świecie.

Mieszkańcy włoskich podgórskich miejscowości odczuwają to już dziś. Burmistrz miasta Courmayeur ogłosił zamknięcie wszystkich dróg pod Mont Blanc po tym, jak specjaliści z Fondazione Montagna Sicura (Fundacja Bezpieczne Góry) zaalarmowali, że 25 tysięcy metrów sześciennych lodowca Planpincieux grozi spadnięciem. Wyliczyli, że dziennie przesuwa się po 50-60 cm. Mimo wszystko trudno jest przewidzieć, kiedy i czy spadnie z Mont Blanc.

Dla bezpieczeństwa mieszkańcy wyżej położonych terenów po włoskiej stronie zostali ewakuowani.

„To kolejny dowód na to, że góra jest pod silnym wpływem zmian klimatu” – powiedział burmistrz Stefano Miserocchi w rozmowie z mediami. Zaznaczył, że Mont Blanc staje się „coraz bardziej wrażliwa”.

Rosnące temperatury mają ogromny wpływ na życie w rejonach wysokogórskich i podgórskich. To nie pierwsza groźna sytuacja pod Mont Blanc związana z pogodą. W sierpniu zeszłego roku starsza para zginęła w Courmayer, kiedy ich samochód został zmieciony przez osuwisko. Miesiąc później od lodowca la Charpoua (po francuskiej stronie) odłamał się kawał lodu.

Naukowcy alarmują, że jeśli nie ograniczymy ocieplenia klimatu, do końca XXI wieku małe i średnie lodowce w Europie, wschodniej Afryce, Indonezji i tropikalnych Andach stracą nawet do 80 proc. swojej masy. Na Islandii już zniknął jeden lodowiec – mieszkańcy wyprawili mu symboliczny pogrzeb.  Podobne wydarzenie zorganizowali aktywiści ze Szwajcarii. Pożegnali topniejący lodowiec Pizol.

Zdjęcie: Andrei Moldovan 2709/Shutterstock

 

Podziel się: