Udostępnij

Zaskakujący efekt locdownu. Śnieg i lód w Indiach topniał mniej gwałtownie

30.04.2021

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sprawdzili, jak zeszłoroczny lockdown wpłynął na topnienie śniegu i lodu w dorzeczu rzeki Indus. Okazuje się, że przebiegało ono mniej gwałtownie niż do tej pory. Najprawdopodobniej jest to związane z niższym poziomem zanieczyszczeń powietrza w Indiach.

Zanieczyszczenia powietrza w Indiach to poważny problem zdrowotny dla mieszkańców kraju. Emisje są tak wysokie, że swój ślad pozostawiają także w masach lodu i śniegu zalegającego w dorzeczu rzeki Indus. Ta jest ważnym źródeł wody pitnej dla mieszkańców kraju. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili sprawdzić, jak wpłynął na nie zeszłoroczny lockdown.

Czytaj także: Indie: Koronawirus odsłonił Himalaje tam, gdzie ich nie widziano od dziesięcioleci

Wyniki ich badań opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA„.

Okazuje się, że w związku z pandemicznymi ograniczeniami, mniej lodu i śniegu uległo stopieniu. Zdaniem naukowców wynika to ze znacznie mniejszej ilości zanieczyszczeń powietrza, które zwykle wpływają na kolor śniegu, a także to, w jakim stopniu odbija światło słoneczne. Mniej pyłów pozwoliło utrzymać niższą temperaturę i zapobiec stopieniu się około 6,6 km sześciennych śniegu i lodu.

Czytaj także: Himalaje topnieją. Problem z dostępem do wody mogą mieć 2 miliardy ludzi

Co ciekawe, dzięki mniejszej ilości zanieczyszczeń zbadana pokrywa śnieżna była o 30 proc. czystsza niż średnio w 20 latach poprzedzających pandemię.

_

Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Wanderer Error

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.