Udostępnij

Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci [KONFERENCJA]

10.11.2017

Dzieci należą do grupy szczególnego ryzyka pod względem wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Szkodliwe substancje przenikające do ludzkiego organizmu powodują wiele szkód w układzie oddechowym, krwionośnym i nerwowym, już na etapie życia płodowego. Cząsteczki pyłów zawieszonych wnikają do krwi matki, w wyniku czego noworodki rodzą się z mniejszą masą urodzeniową i często przedwcześnie, a to determinuje ich stan zdrowia przez całe późniejsze życie.
Niemalże 300 milionów dzieci na całym świecie narażonych jest na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, które nawet sześciokrotnie przekraczają poziomy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (dwa miliardy dzieci na całym świecie wdychają szkodliwe substancje, których roczne stężenie przekracza zalecaną wartość 10 μg/m3 dla pyłu PM2.5). Badania WHO analizujące dane z roku 2012 pokazują, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie życie traci około 7 milionów ludzi na całym świecie, z czego 600 tys. z tej liczby to dzieci poniżej 5 roku życia. Każdego roku prawie połowa z miliona wszystkich zgonów wywołanych zapaleniem płuc wśród dzieci jest spowodowana obecnością szkodliwych substancji w powietrzu.
Biorąc pod uwagę rosnącą świadomość mieszkańców Polski na temat szkodliwości zanieczyszczenia powietrza na organizm człowieka oraz jego przyczyn, organizacja HEAL podjęła się zadania zwrócenia szczególnej uwagi na najmłodszych, których podstawowym prawem jest rozwój i wzrost w warunkach przyjaznych ich zdrowiu.
Podczas konferencji uczestnicy wysłuchają referatów znanych badaczy i specjalistów analizujących wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci. Dowiedzą się także jak problem wygląda w Turcji, Serbii i Stanach Zjednoczonych oraz wezmą udział w debacie pt. Redukcja zanieczyszczenia powietrza a odpowiedzialność za zdrowie dzieci i przyszłych pokoleń. Działania, perspektywy, możliwości.
Harmonogram dostępny jest TUTAJ.
Darmowa rejestracja możliwa TUTAJ (liczba miejsc ograniczona).
Fot. irisWphotography/Flickr.
Źródło: informacja prasowa HEAL.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.