Udostępnij

Zanieczyszczenie powietrza rocznie powoduje 4,5 mln przedwczesnych zgonów. W Polsce nawet 51 tys.

13.02.2020

Najnowszy raport wschodnioazjatyckiego Greenpeace podkreśla rangę problemu, jakim na całym świecie jest zanieczyszczenie powietrza. Autorzy podkreślają, że jest ono skutkiem przede wszystkim spalania paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu – przez co wiąże się bezpośrednio z przyczynami zmian klimatycznych. Aktywiści wzywają do jednoczesnej walki z obydwoma problemami – poprzez rezygnację z kopalin na rzecz źródeł odnawialnych.

Ustalenia autorów raportu* wskazują, że na świecie około 40 tys. dzieci umiera przed piątymi urodzinami właśnie z powodu narażenia na zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM2,5, głównie w krajach o niskich dochodach. Z kolei dwutlenek azotu (NO2) – produkt uboczny spalania paliw kopalnych w transporcie, ale także w przemyśle – jest powiązany z około 4 milionami nowych przypadków astmy u dzieci każdego roku.

Najpoważniej brzmią jednak ustalenia, jeśli chodzi o przedwczesne zgony przypisywane zanieczyszczeniu powietrza na świecie. Według autorów raportu, z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera na świecie od 3,2 mln do nawet 6,2 mln osób, przy czym środkowa wartość oszacowania wynosi 4,5 miliona. Spośród nich największą część przedwczesnych zgonów przypisuje się pyłom zawieszonym PM2.5 (od 2,3 mln do 3,7 mln w skali roku). Jako drugie najpoważniejsze zanieczyszczenie wskazano ozon (między 600 tys. a 1,4 mln przedwczesnych zgonów rocznie), natomiast trzecie – dwutlenek azotu (między 300 tys. a 1,1 mln).

Dla Polski liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza oszacowano na między 30 tys. a 51 tys. w skali roku.

Czytaj także: Zanieczyszczenie powietrza w Polsce zwiększa ryzyko zatrzymania akcji serca. Naszemu zdrowiu przyjrzeli się brytyjscy badacze

Autorzy raportu zwrócili uwagę również na ekonomiczne skutki skali problemu. Według ich ustaleń, w skali globalnej chorobom wywoływanym przez zły stan powietrza przypisywanych jest łącznie około 1,8 miliarda całodniowych nieobecności pracowników. Jak oszacowano, straty gospodarcze z tego powodu wynoszą rocznie 101 miliardów dolarów amerykańskich. Finansowo najbardziej mają cierpieć Chiny, Stany Zjednoczone oraz Indie, tracące każdego roku – kolejno – 900 miliardów, 600 miliardów oraz 150 miliardów dolarów rocznie.

„Wiemy jak rozwiązać ten problem. Przechodząc na odnawialne źródła energii, wycofując samochody z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi oraz budując transport publiczny. Musimy wziąć pod uwagę rzeczywisty koszt [wykorzystywania – przyp. red.] paliw kopalnych, nie tylko jeśli chodzi o ogrzewanie się naszej planety, ale także nasze zdrowie” – powiedział „Guardianowi” Minwoo Son, działacz na rzecz czystego z Greenpeace East Asia.

„Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza jest także rozwiązaniem dla kryzysu klimatycznego. Obecne władze muszą powstrzymać firmy energetyczne przed budową nowych elektrowni węglowych, powinny wyłączać te już istniejące i zainwestować w wytwarzanie czystej energii, chociażby z wiatru i słońca. Miasta i gminy muszą zacząć planować wprowadzenie zrównoważonego transportu, stawiając na pierwszym miejscu przyjazny dla środowiska transport publiczny oraz bezpieczną infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów” – skomentował Khevin Yu z filipińskiego Greenpeace. Według aktywistów z Filipin zanieczyszczenie powietrza może kosztować kraj nawet 1,9 proc. rocznego PKB.

_

* Raport został przygotowany przez Greenpeace East Asia we współpracy z Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). CREA jest organizacją badawczą z siedzibą w Finlandii, która zajmuje się kwestiami związanymi z jakością powietrza.

Z całością raportu Greenpeace (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/humphery

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.