Udostępnij

„Zapominalscy” wciąż mogą złożyć deklarację do CEEB. Jak uniknąć kary?

05.08.2022

30 czerwca 2022 roku upłynął ustawowy czas na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Okazuje się jednak, że „zapominalscy” wciąż mogą uniknąć ryzyka kary, jeśli pospieszą się i złożą zaległą deklarację. O szczegóły zapytaliśmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który odpowiada za bazę CEEB.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków służyć ma poprawie jakości powietrza poprzez zebranie informacji o urządzeniach grzewczych emitujących zanieczyszczenia powietrza. W Polsce to niska emisja jest bowiem główną przyczyną przekroczeń norm w zakresie m.in. pyłów zawieszonych. Ustawowy termin na złożenie deklaracji do CEEB – pod rygorem kary do nawet 5 tys. złotych – upłynął 30 czerwca.

W mediach pojawiły się informacje, że osoby chcące uniknąć kary nadal mogą złożyć deklarację, korzystając z możliwości tzw. czynnego żalu. Okazuje się, że to prawda, jednak warto się pospieszyć. Władze samorządowe mają już bowiem prawo podejmować interwencje skutkujące mandatem lub przekazaniem sprawy do sądu.

Deklaracja do CEEB po terminie

O to, co powinny zrobić osoby chcące złożyć deklarację do CEEB po terminie, by uniknąć kary, zapytaliśmy w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. GUNB podkreśla, że nadal można składać deklaracje do CEEB zarówno w systemie na stronie ceeb.gov.pl, jak i można przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas, nawet po ustawowym terminie. 

„Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Natomiast czynny żal nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Po prostu należy tylko pośpieszyć się i jak najszybciej złożyć deklarację”- napisano w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy w GUNB.  „Dane zawarte w deklaracjach złożonych przez obywateli mogą już teraz stanowić przedmiot weryfikacji w toku czynności kontrolnych prowadzonych przez urzędników gminnych czy też inne podmioty do tego uprawnione zgodnie z ustawą (np. strażników miejskich/gminnych)” – podkreślono.

Ponadto obowiązkowi złożenia deklaracji nadal podlegamy w przypadku instalacji nowego źródła ciepła oraz wymiany urządzenia grzewczego na nowe. W obydwu przypadku mamy na to 14 dni od uruchomienia.

_

Zdjęcie: manasesistvan / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.