Udostępnij

Żarłacze białe w niepokojącym położeniu. Problemem genetyka

06.10.2024

Najnowsze badania genetyczne ujawniły, że znany gatunek rekina — żarłacz biały — nie jest w pełni globalny, jak wcześniej myślano. Jest podzielony na trzy odrębne populacje, które coraz rzadziej mieszają się z sobą. Nie jest to dobra wiadomość dla przyrody.

Rekiny należą do grupy ryb chrzęstnoszkieletowych. Ich cechą charakterystyczną jest zatem określony rodzaj szkieletu.

Ponadto w budowie ciała wyróżniają się m.in. pięcioma-siedmioma szczelinami skrzelowymi po bokach głowy oraz płetwami piersiowymi, które nie są zrośnięte z głową. Niedawne badania ujawniają na ich temat coś jeszcze. Niestety nie są to najlepsze wieści.

Współczesny zapis genetyczny żarłacza białego wzbudza zaniepokojenie

W genetyce ewolucyjnej genom stanowi całość informacji genetycznej zawartej we wszystkich komórkach danego organizmu.

Naukowcy z Uniwersytetu Nord odkryli, że gatunek tego rekina wcale nie stanowi pojedynczej globalnej populacji. Jest on podzielony na trzy względnie odrębne linie rozwojowe. Są to populacje:

  • północnoatlantycka/śródziemnomorska,
  • w południowej części Oceanu Spokojnego (Indo-Pacyfik),
  • w północnej części Oceanu Spokojnego.

Nowe badanie genomiczne i genetyczne grupy rekinów z gatunku żarłacza białego (Carcharodon carcharias) koncentrowało się na dokładnej analizie ich ewolucji.

Ewolucja gatunku tych drapieżnych ryb wykazała, że faktycznie przed 100-200 tys. lat temu była jedna populacja. Podczas przedostatniej epoki lodowcowej — w plejstoceńskim okresie geologicznym — pojawiły się bariery geograficzne, takie jak oddzielenia lądowe, płycizny, a nawet zmiany kierunków prądów morskich.

Zbiega się to z przedostatnią epoką lodowcową. Wówczas niski poziom mórz, niższe temperatury i zmienione prądy oceaniczne stworzyły nowe bariery dla migrujących gatunków zwierząt. Gdy poziom morza i temperatura wzrosły, żarłacze białe przeniosły się do nowych siedlisk dalej na północ, ale zostały odizolowane, być może z powodu zmiany prądów – stwierdziła doktor Catherine S. Jones z Uniwersytetu w Aberdeen.

Zegar molekularny kluczem do wyjaśnienia

W celu dokładniejszego zbadania genomów żarłaczy białych naukowcy posłużyli się tzw. zegarem molekularnym. Chodzi o metodę badawczą, która pozwala oszacować kolejność i czas oddzielania się, w historycznym czasie, różnych linii ewolucyjnych organizmów. Te procesy w ewolucji genetycznej monitoruje się na podstawie liczby mutacji w genomie. Czyli nagłych, skokowych zmian nośnika informacji genetycznej i dziedziczności.

Umieszczenie znacznika czasu przy takim podziale populacji jest zawsze trudne. […] Tym, co wzmacnia naszą hipotezę, jest fakt, że przyjrzeliśmy się całemu genomowi — powiedział prof. Galice Hoarau z Uniwersytetu Nord.

Rys. Rozmieszczenie geograficzne trzech linii rozwojowych żarłacza białego (Carcharodon carcharias). Średnica okręgu wskazuje wielkość próby w badaniu. Łącznie liczba osobników – n = 89. Kolory reprezentują trzy linie: czerwona, linia północnoatlantycka (NA); niebieska, linia północnopacyficzna (NP); czarna, linia indo-pacyficzna (IP). Źródło: Isabel Wagner et al./CC BY 4.0

Odkrycie trzech odrębnych linii ewolucyjnych nie wróży nic dobrego dla ewolucji gatunku żarłaczy

Dzięki badaniom genetycznym naukowcy odkryli, że trzy odkryte populacje żarłacza białego bardzo rzadko z sobą się krzyżują. Wśród zbadanych rekinów wyjątek stanowił tylko jeden osobnik. Taki, w którym odkryto mieszankę genów indo-pacyficznych i północnopacyficznych.

Jako drapieżniki szczytowe rekiny odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemach morskich. Zajmują dużo miejsca w naszej wyobraźni, ale jeśli chodzi o badania, wciąż wiele brakuje. Zwłaszcza jeśli chodzi o genetykę – powiedział prof. Hoarau.

W każdym razie żmudne i drobiazgowe badania genetyczne 89 żarłaczy białych we wszystkich oceanach świata daje mały cień nadziei na ich lepsze jutro. Odkrywając odrębne populacje tych ryb, naukowcy mają nadzieję, że uda się je ochronić.

Dzięki nowym narzędziom i współpracy z badaczami rekinów z całego świata udało nam się stworzyć pierwszy, prawdziwie globalny obraz łączności w populacjach rekinów żarłaczy białych – stwierdził prof. Leslie Noble, kierownik grupą badawczej, specjalizujący się w opracowaniu nowych markerów genetycznych.

Jako drapieżniki żarłacze białe stanowią niewielkie zagrożenie dla człowieka. Częściej są ofiarami ludzi i orek. Sama sytuacja żarłaczy białych na świecie nie jest bezpieczna. Ludzie obsesyjnie je zwalczają do dzisiaj. Robią to ze strachu, dla jedzenia, dla trofeów szczękowych. Giną też, gdy przypadkiem wpadają w sieci podczas połowów.

Co ciekawe, poza ludźmi głównym ich wrogiem są dorosłe orki. Na przykład niedaleko Kapsztadu w Republice Południowej Afryki i u wybrzeży Kalifornii naukowcy zaobserwowali, że tamtejsze lokalne populacje żarłaczy białych załamały się z powodu częstych ataków orek.

_

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock / screamingtrees_22

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.