Udostępnij

Ponad 4000 kilometrów za… 50 dolarów. Nowy rekord auta elektrycznego

03.01.2019

Rozpędzony do 60 kilometrów na godzinę zużywa tyle energii, co toster na cztery kromki, ale bez problemu przejechał z Perth do Sydney. Violet, czyli najnowszy samochód konstrukcji czternastki studentów z Australijskiego Uniwersytetu Nowej Walii, ustanowił nowy rekord Guinessa. Jeszcze żaden pojazd elektryczny nie przejechał tak dalekiego dystansu w tak oszczędny sposób. A wszystko dzięki zamontowanym na karoserii ogniwom fotowoltaicznym.

Co ważne, Violet nie jest autem o futurystycznym wyglądzie i powierzchni małego boiska do siatkówki. Przypomina seryjnie produkowane samochody, a w środku mają bez problemu zmieścić się cztery osoby. Konstruktorzy przyzjnają, że prowadzi się nieco topornie, ale dla podniesienia komfortu jest wyposażony w spory bagażnik, czujniki parkowania i ekran multimedialny z GPS. Wrażenie robi stosunkowo niewielka waga – około 360 kilogramów.

Studenci mogą pochwalić się przejechaniem 4100 kilometrów dwa dni przed wyznaczonym terminem. Samochód okazał się być zaskakująco niezawodny, ale najważniejszym celem było zredukowanie poboru energii elektrycznej. I to się udało – Violet zeszła do średniego poziomu około 3,25 kilowatogodzin na 100 kilometrów, mimo że do ustanowienia światowego rekordu wystarczyła wartość 5,5 kWh. Dla porównania – seryjny Nissan Leaf zużywa według danych producenta od 13 do 16 kWh na setkę w ruchu miejskim. Koszt przejechania całej trasy studenci szacują na około 50 dolarów australijskich (około 260 złotych). Taka sama podróż w bardzo oszczędnym dieslu mogłaby kosztować nawet 10 razy więcej.

– Udało się dzięki zgranemu zespołowi, choć ciągle bałam się, że w coś może pójść nie tak. Obserwując skonstruowany przez siebie samochód można solidnie zszargać sobie nerwy – mówiła australiskiemu The Good News Network zaledwie 20-letnia Courtney Morris.

Odpowiedzialny za rekord zespół Sunwift działa na Uniwersytecie Nowej Walii od 23 lat. W 2019 roku będzie rywalizował z innymi australijskimi zespołami podczas Bridgestone World Solar Challenge, kiedy przejechać trzeba będzie 3000 kilometrów.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.