Udostępnij

„Zegar zagłady” nigdy nie był tak blisko północy. „Zmiana klimatu może zniszczyć planetę”

27.01.2020

Wskazówki „Zegara zagłady” (ang. Doomsday Clock) – przygotowywanego od 75 lat, jako wskaźnik ryzyka zniszczenia świata przez ludzkość – jeszcze nigdy nie był tak blisko północy. Na zegarze brakuje jedynie 100 sekund do momentu oznaczającego „zagładę”, koniec. Ostatnie przesunięcie (o 20 sekund w kierunku północy) uzasadnianie jest m.in. bezczynnością w związku z problemem zmian klimatycznych.

W oświadczeniu wydanym w związku z przesunięciem zegara, naukowcy podkreślili ważność trzech współczesnych zagrożeń. Były to: ryzyko konfliktu zbrojnego z użyciem broni jądrowej, niepodjęcie działań przeciwdziałających zmianom klimatycznym oraz dezinformację opartą ma cyberprzestrzeni, która zagraża podejmowaniu decyzji w systemach demokratycznych, pogłębiając ryzyko konfliktów zbrojnych i bierności wobec zmian klimatycznych.

„Wojna nuklearna niszcząca cywilizację – niezależnie od tego, czy rozpoczęłaby się w sposób zamierzony, przez pomyłkę, czy zwykłe nieporozumienie – jest realną możliwością. Niezaprzeczalnie mamy do czynienia ze zmianą klimatu, która może zniszczyć planetę. Z różnych powodów, w tym zepsutego i zmanipulowanego środowiska medialnego, demokratycznego rządy i inne instytucje, które powinny pracować nad tym zagrożeniem [zmian klimatu – przyp. red.], nie sprostały wyzwaniu” -napisano w oświadczeniu wyjaśniającym decyzję o przesunięciu zegara o 20 sekund.

W grudniu tego roku przypada 75. rocznica wydania pierwszego Bulletin of the Atomic Scientists, w którym zwracano uwagę przede wszystkim na zagrożenia związane z rozwojem broni jądrowej. Wydawanie biuletynu zapoczątkowano na University of Chicago, a inicjatorami byli naukowcy związani ze słynnym Projektem Manhattan, pracującym nad amerykańską bombą atomową.

_

Źródło: Bulletin of the Atomic Scientists

Zdjęcie: Shutterstock/STILLFX

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.