Udostępnij

„Zielone płuca świata” znikają w rekordowym tempie. To najgorszy maj w historii pomiarów

05.06.2019

Wycinka lasu w Amazonii postępuje w błyskawicznym tempie. To najgorszy maj w historii pomiarów deforestacji dla dziewiczego lasu w Brazylii. Organizacje pozarządowe obawiają się, że dzieje się tak za przyzwoleniem prezydenta kraju, Jaira Bolsonaro. 

„Zielone płuca świata” zmalały w ciągu poprzedniego miesiąca o  739 kilometrów kwadratowych. Pokazują to pomiary sporządzone za pomocą rządowego satelity. Maj to początek suchego okresu, który sprzyja wycince i wypalaniu amazońskiej roślinności. Rząd Brazylii oficjalnie nie przyznaje się do wspierania wycinki, jednak prezydent Bolsonaro w swoich występach medialnych wielokrotnie dawał do zrozumienia, że jest jej zwolennikiem.

Z zaniepokojeniem sytuacji przyglądają się działacze organizacji pozarządowych – między innymi badacze skupieni w grupie Imazon. Według nich najważniejsze będą dane o wycince w czerwcu. Dzięki nim będzie można stwierdzić, czy mamy do czynienia z długoterminowym trendem.

Na razie wiadomo, że prezydent Bolsonaro osłabił kompetencje instytucji, które powinny chronić las – między innymi ministerstwa środowiska.  Jest zwolennikiem korzystania z zasobów ukrytych pod lądem Amazonii i zwiększaniu powierzchni upraw na jej terenie, z czym próbuje walczyć rdzenna ludność zamieszkująca region. Polityka Bolsonaro ma skutkować między innymi niższymi karami za wycinkę i spadkiem liczby inspekcji podmiotów gospodarczych – która zmalała w ciągu roku o 70 procent.

Przyczyniają się do tego również inni politycy jego gabinetu, w tym minister środowiska Ricardo Salles. Członek rządu podczas pracy w agencji środowiskowej w Sao Paulo miał zmieniać mapy obszarów ochronnych, co pozwoliło na rozwój przemysłu w rejonach szczególnie wartościowych przyrodniczo. Potwierdził to wyrok brazylijskiego sądu. Według działaczy ekologicznych Salles jest uległy wobec grup, które lobbują na rzecz przemysłu rolniczego. Na ich korzyść działa również syn prezydenta, senator Flavio Bolsonaro. Zaproponował on ostatnio, by zdjąć z rolników obowiązek utrzymania zalesienia na części powierzchni ich gospodarstw.

Komentatorzy podkreślają, że polityka Bolsonaro jest kontynuacją złych praktyk stosowanych w latach rządów  jego poprzedników – Dilmy Rhousef i Michela Temera. Oboje dostrzegali szansę w wycince i wsparciu produkcji rolnej w rejonie Amazonii. Dzięki temu Brazylia jest jednym z największych producentów soi i eksporterów wołowiny, którą tamtejsze firmy wysyłają masowo między innymi do Stanów Zjednoczonych.

Więcej o deforestacji w Brazylii można dowiedzieć się między innymi z jednego z odcinków programu „Być Patriotą” autorstwa amerykańskiego komika Hasana Minhaja:

Źródło zdjęcia: Shutterstock/TravelStrategy

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.