Udostępnij

Nowy pomysł w Oslo: pozbywasz się samochodu, dostajesz komunikację za darmo

31.01.2019

To najnowsza propozycja klubu Zielonych w radzie norweskiej stolicy. Planują oni, że za zezłomowanie lub sprzedanie swojego auta napędzanego w konwencjonalny sposób można będzie liczyć również na darmowy carsharing.

Do tej pory za zezłomowanie samochodu w autoryzowanym przez władze punkcie Norwegowie mogli liczyć na 3000 koron zapłaty. Możliwe, że jeszcze w tym roku – jeśli tylko mieszkają w Oslo – za pozbycie się auta na dobre dostaną rok damowej komunikacji miejskiej. Pomysł dotyczy również darmowych usług współdzielenia samochodu na taki sam okres. Propozycja wyszła od jednej z czołowych radnych Zielonych z Oslo, Lan Marie Berg.

– Chcemy, by mieszkańcy bez trudu mogli być przyjaźni dla środowiska. Dlatego zamierzamy zadziałać metodą kija i marchewki, by było im łatwiej zrezygnować z aut napędzanych dieslem i benzyną. – mówi Berg.

To na razie propozycja, którą władze Oslo zajmą się w marcu. Może ona jednak paść na podatny grunt w mieście szczycącym się tytułem „European Green Capital” w 2019 roku i od dawna wprowadza proekologiczne rozwiązania. Norwegia może pochwalić się również największym odsetkiem samochodów elektrycznych – to niemal połowa wszystkich aut jeżdżących po tym kraju.

– Niektóre przyzwyczajenia trudno zmienić. Chcemy jednak pokazać, jak łatwo jest poruszać się po mieście łącząc różne środki transportu. – mówi Berg, sama korzystająca z usług plarform do carsharingu. – Dzięki współdzieleniu samochodów mamy ich mniej na ulicach, za tym idzie lepsza jakość powietrza i mniej emisji gazów cieplarnianych. – przekonuje radna. Dodajmy, że w Oslo usługi carsharingu są dość tanie, a roczny abonament najpopularniejszego systemu kosztuje w przeliczeniu około 330 złotych (750 koron). Za pomocą jednej z platform można również udostępnić komuś własny samochód, jeśli przez większość czasu stoi nieużywany.

Powodzenie propozycji będzie zależeć od wsparcia innych frakcji. Niektórzy politycy twierdzą, że lepiej byłoby usprawnić transport miejski i obniżyć ceny biletów. Inni zwracają uwagę na ryzyko zwiększenia się ilości odpadów, które powstają po złomowaniu.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.