To najnowsza propozycja klubu Zielonych w radzie norweskiej stolicy. Planują oni, że za zezłomowanie lub sprzedanie swojego auta napędzanego w konwencjonalny sposób można będzie liczyć również na darmowy carsharing.
Do tej pory za zezłomowanie samochodu w autoryzowanym przez władze punkcie Norwegowie mogli liczyć na 3000 koron zapłaty. Możliwe, że jeszcze w tym roku – jeśli tylko mieszkają w Oslo – za pozbycie się auta na dobre dostaną rok damowej komunikacji miejskiej. Pomysł dotyczy również darmowych usług współdzielenia samochodu na taki sam okres. Propozycja wyszła od jednej z czołowych radnych Zielonych z Oslo, Lan Marie Berg.
– Chcemy, by mieszkańcy bez trudu mogli być przyjaźni dla środowiska. Dlatego zamierzamy zadziałać metodą kija i marchewki, by było im łatwiej zrezygnować z aut napędzanych dieslem i benzyną. – mówi Berg.
To na razie propozycja, którą władze Oslo zajmą się w marcu. Może ona jednak paść na podatny grunt w mieście szczycącym się tytułem „European Green Capital” w 2019 roku i od dawna wprowadza proekologiczne rozwiązania. Norwegia może pochwalić się również największym odsetkiem samochodów elektrycznych – to niemal połowa wszystkich aut jeżdżących po tym kraju.
– Niektóre przyzwyczajenia trudno zmienić. Chcemy jednak pokazać, jak łatwo jest poruszać się po mieście łącząc różne środki transportu. – mówi Berg, sama korzystająca z usług plarform do carsharingu. – Dzięki współdzieleniu samochodów mamy ich mniej na ulicach, za tym idzie lepsza jakość powietrza i mniej emisji gazów cieplarnianych. – przekonuje radna. Dodajmy, że w Oslo usługi carsharingu są dość tanie, a roczny abonament najpopularniejszego systemu kosztuje w przeliczeniu około 330 złotych (750 koron). Za pomocą jednej z platform można również udostępnić komuś własny samochód, jeśli przez większość czasu stoi nieużywany.
Powodzenie propozycji będzie zależeć od wsparcia innych frakcji. Niektórzy politycy twierdzą, że lepiej byłoby usprawnić transport miejski i obniżyć ceny biletów. Inni zwracają uwagę na ryzyko zwiększenia się ilości odpadów, które powstają po złomowaniu.