Udostępnij

Nowy pomysł w Oslo: pozbywasz się samochodu, dostajesz komunikację za darmo

31.01.2019

To najnowsza propozycja klubu Zielonych w radzie norweskiej stolicy. Planują oni, że za zezłomowanie lub sprzedanie swojego auta napędzanego w konwencjonalny sposób można będzie liczyć również na darmowy carsharing.

Do tej pory za zezłomowanie samochodu w autoryzowanym przez władze punkcie Norwegowie mogli liczyć na 3000 koron zapłaty. Możliwe, że jeszcze w tym roku – jeśli tylko mieszkają w Oslo – za pozbycie się auta na dobre dostaną rok damowej komunikacji miejskiej. Pomysł dotyczy również darmowych usług współdzielenia samochodu na taki sam okres. Propozycja wyszła od jednej z czołowych radnych Zielonych z Oslo, Lan Marie Berg.

– Chcemy, by mieszkańcy bez trudu mogli być przyjaźni dla środowiska. Dlatego zamierzamy zadziałać metodą kija i marchewki, by było im łatwiej zrezygnować z aut napędzanych dieslem i benzyną. – mówi Berg.

To na razie propozycja, którą władze Oslo zajmą się w marcu. Może ona jednak paść na podatny grunt w mieście szczycącym się tytułem „European Green Capital” w 2019 roku i od dawna wprowadza proekologiczne rozwiązania. Norwegia może pochwalić się również największym odsetkiem samochodów elektrycznych – to niemal połowa wszystkich aut jeżdżących po tym kraju.

– Niektóre przyzwyczajenia trudno zmienić. Chcemy jednak pokazać, jak łatwo jest poruszać się po mieście łącząc różne środki transportu. – mówi Berg, sama korzystająca z usług plarform do carsharingu. – Dzięki współdzieleniu samochodów mamy ich mniej na ulicach, za tym idzie lepsza jakość powietrza i mniej emisji gazów cieplarnianych. – przekonuje radna. Dodajmy, że w Oslo usługi carsharingu są dość tanie, a roczny abonament najpopularniejszego systemu kosztuje w przeliczeniu około 330 złotych (750 koron). Za pomocą jednej z platform można również udostępnić komuś własny samochód, jeśli przez większość czasu stoi nieużywany.

Powodzenie propozycji będzie zależeć od wsparcia innych frakcji. Niektórzy politycy twierdzą, że lepiej byłoby usprawnić transport miejski i obniżyć ceny biletów. Inni zwracają uwagę na ryzyko zwiększenia się ilości odpadów, które powstają po złomowaniu.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.