Greenpeace przyjrzało się antropogenicznym emisjom zanieczyszczeń w postaci dwutlenku siarki (SO2), emitowanym przede wszystkim przez zakłady przemysłowe i elektrownie węglowe. Autorzy raportu wskazali główne źródła zanieczyszczeń, a także opracowali interaktywną mapę, na której można przyjrzeć się ich zasięgom. Uwzględniono także zanieczyszczenia na terytorium Polski.
Z raportu wynika, że najwięcej antropogenicznych emisji SO2 pochodzi z terytorium Indii, które odpowiadają za około 15 proc. globalnych zanieczyszczeń. Za nimi uplasowały się Rosja oraz Chiny, jednak to w Federacji Rosyjskiej znajduje się największe pojedyncze źródło emisji dwutlenku siarki – kompleks huty Norilsk, położony w azjatyckiej części kraju. Inne ośrodki znajdujące się w czołówce to ośrodki przemysłowe Kriel w Republice Południowej Afryki i Zagroz w Iranie.
W europejskiej czołówce rankingu państw znalazły się natomiast Ukraina, Serbia i Bułgaria. Polskę umieszczono poza podium, jednak na mapie uwzględniono kilka polskich ośrodków, m.in. Bełchatów.
Na bliskim wschodzie niechlubnie wyróżnia się Arabia Saudyjska, natomiast w regionie Australii i Oceanii najbardziej dostało się największej z byłych brytyjskich kolonii. Zdaniem Greenpeace w Australii nie obowiązują przepisy, które – na wzór UE i USA – służyłyby ograniczeniu emisji dwutlenku siarki.
Mapa zanieczyszczeń
„Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz, jest największym źródłem emisji SO2, powodując katastrofalne zanieczyszczenie powietrza i przedwczesne zgony. Czysta energia może zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach zdrowia i ocalić tysiące istnień ludzkich każdego roku. Zasadnicze znaczenie ma to, żeby rządy szybko odchodziły od paliw kopalnych i ustanawiały surowsze normy emisji, przechodząc na zrównoważone alternatywy” – powiedział Lauri Myllyvirta z Greenpeace Nordic.
Na postawie zdjęć satelitarnych, których źródłem było NASA, zespól Greenpeace opracował interaktywną mapę. Zaniesione zostały na nie główne źródła zanieczyszczeń, wskazanych przez autorów raportu, a także zasięg pochodzących z nich zanieczyszczeń. Z mapą można zapoznać się poniżej, a także w ramach serwisu Google Maps.
Wspólne rozwiązanie
Autorzy raportu zwrócili również uwagę, że znaczna liczba zakładów stanowi źródło zarówno zanieczyszczeń powietrza, jak i niekorzystnych dla klimatu emisji gazów cieplarnianych.
„Zanieczyszczenie powietrza i sytuacja klimatyczna mają takie same rozwiązanie. Rządy na całym świecie są winne obywatelom zaprzestanie inwestowania w paliwa kopalne i przejście na bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone źródła energii” – skomentował Sunil Dahiya z Greenpeace East Asia.
Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.
Źródło: Greenpeace International
Zdjęcie: Shutterstock/GUNMANPHOTO