Udostępnij

Zmapowano globalne emisje dwutlenku siarki. Problem również na terenie Polski

20.08.2019

Greenpeace przyjrzało się antropogenicznym emisjom zanieczyszczeń w postaci dwutlenku siarki (SO2), emitowanym przede wszystkim przez zakłady przemysłowe i elektrownie węglowe. Autorzy raportu wskazali główne źródła zanieczyszczeń, a także opracowali interaktywną mapę, na której można przyjrzeć się ich zasięgom. Uwzględniono także zanieczyszczenia na terytorium Polski.

Z raportu wynika, że najwięcej antropogenicznych emisji SO2 pochodzi z terytorium Indii, które odpowiadają za około 15 proc. globalnych zanieczyszczeń. Za nimi uplasowały się Rosja oraz Chiny, jednak to w Federacji Rosyjskiej znajduje się największe pojedyncze źródło emisji dwutlenku siarki – kompleks huty Norilsk, położony w azjatyckiej części kraju. Inne ośrodki znajdujące się w czołówce to ośrodki przemysłowe Kriel w Republice Południowej Afryki i Zagroz w Iranie.

W europejskiej czołówce rankingu państw znalazły się natomiast Ukraina, Serbia i Bułgaria. Polskę umieszczono poza podium, jednak na mapie uwzględniono kilka polskich ośrodków, m.in. Bełchatów.

Na bliskim wschodzie niechlubnie wyróżnia się Arabia Saudyjska, natomiast w regionie Australii i Oceanii najbardziej dostało się największej z byłych brytyjskich kolonii. Zdaniem Greenpeace w Australii nie obowiązują przepisy, które – na wzór UE i USA – służyłyby ograniczeniu emisji dwutlenku siarki.

Mapa zanieczyszczeń

„Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz, jest największym źródłem emisji SO2, powodując katastrofalne zanieczyszczenie powietrza i przedwczesne zgony. Czysta energia może zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach zdrowia i ocalić tysiące istnień ludzkich każdego roku. Zasadnicze znaczenie ma to, żeby rządy szybko odchodziły od paliw kopalnych i ustanawiały surowsze normy emisji, przechodząc na zrównoważone alternatywy” – powiedział Lauri Myllyvirta z Greenpeace Nordic.

Na postawie zdjęć satelitarnych, których źródłem było NASA, zespól Greenpeace opracował interaktywną mapę. Zaniesione zostały na nie główne źródła zanieczyszczeń, wskazanych przez autorów raportu, a także zasięg pochodzących z nich zanieczyszczeń. Z mapą można zapoznać się poniżej, a także w ramach serwisu Google Maps.

Wspólne rozwiązanie

Autorzy raportu zwrócili również uwagę, że znaczna liczba zakładów stanowi źródło zarówno zanieczyszczeń powietrza, jak i niekorzystnych dla klimatu emisji gazów cieplarnianych.

„Zanieczyszczenie powietrza i sytuacja klimatyczna mają takie same rozwiązanie. Rządy na całym świecie są winne obywatelom zaprzestanie inwestowania w paliwa kopalne i przejście na bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone źródła energii” – skomentował Sunil Dahiya z Greenpeace East Asia.

 

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Źródło: Greenpeace International

Zdjęcie: Shutterstock/GUNMANPHOTO

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.