Udostępnij

Zmarł ostatni nosorożec sumatrzański w Malezji

27.11.2019

Agencje informacyjne donoszą, że zmarła 25-letnia Iman, która była ostatnim w Malezji nosorożcem sumatrzańskim. 

Śmierć samicy, która żyła na wyspie Borneo, oznacza, że gatunek został w Malezji oficjalnie uznany za wymarły. Jego przedstawiciele żyją jeszcze między innymi w Indonezji oraz Azji Południowo-Wschodniej, ale ich populacja szybko zanika. Wcześniej z Iman – złapaną w 2014 roku – oraz samcem o imieniu Tam, z którym ją zeswatano, wiązano nadzieję na uratowanie tego gatunku w Malezji.

Okazało się jednak, że samica jest bezpłodna z powodu nowotworów macicy. Te powstały najprawdopodobniej w wyniku zbyt długiego okresu, w którym nie zachodziła w ciążę i nie rodziła małych. Do tego w maju śmierć dopadła Tama, a teraz odeszła Iman.

Nosorożec sumatrzański, najmniejszy z rodziny nosorożców, żyje jeszcze w innych krajach. Jednak liczba osobników jest tak niewielka, że tylko to wystarczyłoby do uznania, że gatunek jest na skraju wyginięcia. Na przykład w Azji Południowo-Wschodniej żyje jeszcze zaledwie około 30 jego przedstawicieli. Jest ich tak mało, że mają trudność w tym, by znaleźć partnera pozwalającego na rozród. A jednocześnie samice, które długo nie zachodzą w ciążę, są narażone na powstawanie cyst i nowotworów układu rozrodczego.

Ale nie jest to jedyne zagrożenie dla przeżycia tego gatunku.

Dlatego nosorożec sumatrzański, tak samo jak jawajski i czarny, jest uznawany za krytycznie zagrożony wyginięciem.

Zachęcamy też do lektury rozmowy z prof. Piotrem Skubałą, w której opowiada o największym zagrożeniu dla współczesnego świata.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.