Udostępnij

Australia walczy z przeraźliwym upałem. Kolejne miasta z rekordami temperatur

25.01.2019

W Polsce mróz i smog, na antypodach – rekordowy upał. Australia notuje najwyższe temperatury w historii prowadzenia tam pomiarów. Temperatura osiąga niemal 50 stopni Celsjusza.

Jednym z dotkniętych falą upałów miastem jest Adelajda. Tamtejszy rekord ciepła został ustanowiony 80 lat temu. Od końcówki stycznia 2019 będzie wynosić jednak 46,6 stopnia. Jak pisze brytyjski „Guardian”, jeden z miejscowych pubów zapowiedział darmowe piwo przy temperaturze przekraczającej 45 stopni. Do lokalu ustawiła się długa kolejka, a nie wszyscy chętni na darmowy trunek mogli liczyć na cień. Dlatego jeden z mieszkańców miasta przyniósł dla nich wodę – zupełnie za darmo.

Adelajda nie jest jednak wcale najcieplejszym miejscem w Australii. Gorzej było na przykład w Port Augusta. Tam zabrakło zaledwie pół stopnia od granicy 50 stopni. Zarejestrowano też najwyższą w historii temperaturę w nocy – 39,5 stopnia.

Darmowe piwo to chyba jedyna pozytywna informacja związana z falą ekstremalnych temperatur. Upał przeszkadza w grze tenisistom rywalizującym w Australian Open. W miastach zaczyna brakować miejsca w schroniskach dla bezdomnych, w jeziorach umierają ryby, a na lądzie brakuje wody dla innych gatunków zwierząt. Kraj obiegły między innymi szokujące zdjęcia 40 dzikich koni, które padły z pragnienia w centralnej Australii. Myśliwi zabili też 2500 wielbłądów, dla których brakowało wody pitnej. W kolejnych dniach planowane jest również uśpienie kolejnych schorowanych przez upał zwierząt gospodarskich – kóz, koni i osłów. Wysoka temperatura i brak deszczu utrudnia też uprawy lokalnym farmerom.

Australijskie miasta wypełniały w czwartek niemal całą listę najbardziej upalnych miejsc na świecie. W pierwszej pięćdziesiątce ustępują jedynie miastu Graskop w RPA. Gorącą falę przewidziało wcześniej Australijskie Biuro Meteorologiczne, przyczyny szukając w globalnym ociepleniu. Czwartek był piątym dniem anomalii temperatur, a kolejne według prognoz przyniosą lekką ulgę. Temperatury spadną, ale i tak będą osiągać powyżej 30 stopni.

Czytaj także: Zmiana klimatu. Co trzeba wiedzieć, żeby ją zrozumieć?

Źródło zdjęcia: Australian Bureau of Meteorology

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.